Du behöver

  • 1/3 rotselleri
  • 1/3 squash
  • 2 gula lökar
  • 1 klyfta savojkål
  • 1 klyfta vitlök
  • 2 msk solrosolja
  • 1 msk curry
  • 3 äpplen i tärningar, t ex Signe Tillisch
  • 2 msk citronsaft
  • 5 dl vatten
  • 2 tärningar grönsaksbuljong
  • 1 burk kokosmjölk
  • salt och peppar

Gör så här

1
1. Skär rotsellerin och squashen i stavar, skiva löken, strimla kålen och hacka vitlöken.

2
2. Hetta upp hälften av oljan med hälften av curryn och fräs sellerin, två tredjedelar av kålen samt lök, vitlök och två av äpplena lite hastigt.

3
3. Slå på citronsaft, vatten och buljongtärningar, koka upp och sjud tills alla grönsaker är mjuka, cirka 10 minuter.

4
4. Mixa grönsakerna till en slät kräm. Vispa i kokosmjölken och koka upp. Dra kastrullen från plattan. Smaka av med salt och peppar.

5
5. Hetta upp det som är kvar av oljan, lägg i resten av curryn och fräs squashen, de sista äppelbitarna samt kålen lite lätt.

6
6. Fördela grönsaksfräset i fyra djupa tallrikar, häll soppan runtom och servera.

7

8
Tips! Lägg burken med kokosmjölk i en skål med varmt vatten en stund innan du ska öppna så blir det lättare att få ur innehållet.


Kommentar:
Underbart len och god soppa med sting från curry, god syrlighet från citron och mjuk avrundning av äpplen.

390 KCAL PER PORTION
E% 5 procent protein, 74 procent fett, 21 procent kolhydrater