Du behöver

  • Currysmör:
  • 1/2 dl äppeltärningar
  • 1 hackad vitlöksklyfta
  • 1 hackad schalottenlök
  • 1 tsk druvkärneolja
  • 2 tsk curry
  • 1/2 tsk paprikapulver
  • 2 msk vatten
  • 3 msk mjukt smör
  • Morotssky:
  • 1 1/2 dl morotssaft
  • 4-5 färska limeblad
  • eller lite rivet limeskal
  • 3 msk currysmör
  • salt
  • peppar
  • Kåldolmar:
  • 12 stora blad savoykål
  • 1 bit rotselleri, 250 g
  • 5 dl kokt ris, t.ex. avorio
  • 3/4 dl små äppeltärningar
  • 2 msk riven schalottenlök
  • 1 msk hackad gräslök
  • 1 msk hackad persilja
  • salt
  • peppar
  • 1 msk smör

Gör så här

1
Fräs äppeltärningarna med vitlök och schalottenlök i olja på svag värme tills löken är genomskinlig. Tillsätt curry, paprika och vatten och låt koka ytterligare ett par minuter. Låt allt svalna och lägg sedan i smöret.

2
Mixa tills smöret är slätt. Passera genom en fin sil och förvara smöret övertäckt i kylen.

3
Låt morotssaften sjuda i en kastrull. Låt ett par limeblad koka med morotssaften 3-4 minuter, tills bladen förlorat sin gröna färg. Eller smaksätt med rivet limeskal. Vispa i currysmöret skedvis. Smaka av väl med salt och peppar. Vispa skyn skummig precis före servering, helst med stavmixer men elvisp går bra.

4
Blanchera savoykålsbladen i saltat vatten helt hastigt, några sekunder bara. Doppa dem raskt i iskallt vatten och klappa dem sedan torra.

5
Skär försiktigt bort den tjocka delen av nerven utan att skada bladet.

6
Skala rotselleri, skär i små tärningar och stek dem gyllenbruna i lite smör.

7
Blanda det kokta riset med äppeltärningar, lök, selleri och det kryddgröna. Smaka av med salt och peppar. Lägg en klick av risblandningen på varje kålblad. Vik in sidorna och rulla ihop till en dolme.

8
Lägg dolmarna i en långpanna med bakplåtspapper och sätt in dem i 175 grader cirka 5 minuter. Skär av ändarna på varje dolme.


Kommentar:
Det här receptet är inspirerat av världskocken Charlie Trotter som Icakuriren träffade under ett sverigebesök.