Du behöver

  • 2 st fil stora av gös
  • 0.5 dl koriander (lika av varje ungefär)
  • 4 skiva bacon
  • 8 st grillpinnar blötlagda
  • 16 st räkor stora skalade
  • 1 msk citron
  • svartpeppar
  • olja att pensla med

Fiskmarinad:

1 msk olja t ex majsolja
limesaft från 1/2
1 st lagerblad
1 tsk salt
2 krm vitpeppar malen

Ljummen bönsalsa:

1 st bönor (ca 400 g )
1 msk olivolja
1 msk pressad citron
2 st avokado i tärningar
1 st mangofrukt i tärningar
salt svartpeppar
citron strimlor av yttersta skalet från 1
2 msk klippt gräslök

Gör så här

1
Sätt ugnen på 225 grader. Börja med fiskmarinaden. Blanda oljan med limesaft, smulat lagerblad, salt och vitpeppar. Låt stå och dra en timme.

2
Lägg ut fiskfiléerna och kontrollera att inga ben finns kvar. Dela filéerna på längden, så det blir fyra stycken. Sila fiskdressingen och pensla den över fiskfiléerna på båda sidor.

3
Fördela det kryddgröna på fiskfiléerna och rulla ihop. Rulla sedan en baconskiva runt varje och stick i grillspettet. Grilla eller stek spetten runt om i grill- eller stekpanna på spisen. Lägg över spetten i en smord form och efterstek i ugnen i ungefär 10 minuter.

4
Fördela räkorna på resten av spetten, droppa över citron och lite svartpeppar, pensla med majsolja och stek eller

5
grilla i stek- eller grillpanna några minuter på varje sida.

6
Skölj och värm bönorna försiktigt i olivolja och citronsaft. Avokado- och mangobitarna blandas ner tillsammans med citronstrimlor och klippt gräslök. Smaka av med salt och peppar. Lägg upp på varma tallrikar, bönsalsa, ett fisk- och ett skaldjursspett på varje. Njut ett glas friskt vitt vin till.