Du behöver
- 1 st gul lök
- 2 st vitlöksklyftor
- 250 g blandsvamp karljohan, soppar och riskor
- olivolja
- 4 dl avorioris
- 8 dl hönsbuljong
- 0.5 tsk timjan
- 1 dl grädde
- 100 g Parmesan fint riven
- 4 st kycklingbröst
- salt
- svartpeppar
Pensling:
2 msk svamp- och chiliolja
Garnering:
250 g kantareller färska
3 st salladslökar eller 1 liten purjolök
Gör så här
1
Skala löken och finhacka den. Pressa vitlöksklyftorna. Rensa och skär svampen i mindre bitar. Fräs lök, vitlök och svamp i olja i några minuter på svag värme. Tillsätt riset och fräs ett par minuter till. Häll i buljongen och timjan och lägg på ett lock. Sjud i cirka 30 minuter tills riset är färdigt och vattnet kokat bort. Rör ner grädde och riven parmesan. Smaka av med salt och peppar.
2
Sätt ugnen på 200 grader. Pensla kycklingbrösten med svamp- och chilioljan och stek dem ett par minuter på varje sida tills de fått fin färg. Stek dem färdiga i ugnen.
3
Rensa kantarellerna och löken. Skär löken i mindre bitar. Fräs lök och kantareller hastigt i smör. Fördela riset på tallrikar och lägg ett kycklingbröst ovanpå. Fördela svampen och löken på. Ringla över lite olja. Garnera med färsk timjan.