Du behöver

  • 4 dl havregryn (rent havre)
  • 125 g smör eller margarin
  • 1.5 dl socker
  • 2 msk potatismjöl
  • 0.5 tsk hjorthornssalt
  • 3 msk apelsinskal syltade, hackade

Garnering

mörk choklad strössel

Gör så här

1
Lägg havregrynen i matberedarens skål. Tillsätt matfett, socker, potatismjöl och hjorthornssalt. Starta maskinen och kör ordentligt så att grynen går sönder något och det blir en smidig deg.

2
Ta upp degen och arbeta in apelsinskalen för hand. Dela degen och forma två tjocka längder. Lägg dem på bakpappersklädd plåt. Placera dem inte för tätt för de flyter ut mycket. Platta till dem en aning.

3
Grädda mitt i ugnen i 200 grader, 12–14 minuter. Skär längderna i cirka 3 centimeter breda bitar och låt kakorna kallna på plåten innan de lossas.

4
Smält chokladen och ringla den på kakorna och strö på strössel.

5
Tips! Kan vid behov även göras med laktosfritt matfett.


Kommentar:
Viktigt om mjölet!
Recepten är provbakade med Semper glutenfria mjölmix baserad på vetestärkelse och som innehåller mjölk. Väljer du ett annat mjöl är det viktigt att prova fram lagom mängd mjölmix. Resultatet kan variera mellan olika sorter och fabrikat.