National Geographic skriver att världens äldsta namn som har hittats inte tillhör en kung, krigare eller poet – som många kanske hade trott. Personens namn hittades inte förrän ungefär en generation senare.
Det första namnet som hittades är «Kushim», som var en bokförare. Det visar sig att det skrevs ner som en del av en handel, där det stod inhugget i sten: 29 086 mått korn 37 månader Kushim, skriver National Geographic.
Lertavlan som namnet hittades på är mer än 5 000 år gammal.
Många handelsmän högg in sina avtal i sten eller ristade dem i lera för att ha en säkerhet för sina affärer.
Flera sådana avtal ristade i lera har hittats i Sumer, som låg i dagens Irak, men forskarna menar att tavlan med namnet Kushim är den äldsta.
Läs även: Freja föddes tre månader för tidigt och vägde bara 567 gram: ”En chock"
Mest läst just nu
-
Enkla övningar med hantlar: Bra träning för dig som är i klimakteriet
-
Claes Malmberg om sjukdomen och den oväntade kärleken: ”Jag hade inga planer på att träffa någon ny”
-
Så fixar du en snygg hall – 11 inredningsdetaljer som gör stor skillnad
-
Ellos Home släpper fler nyheter hösten 2026 – se bilderna!
-
Linda: På semestern insåg jag hur snål min pojkvän var