Du behöver
- 300 g rabarber
- 200 g jordgubbar
- 1 st vaniljstång
- 0.75 dl strösocker
- 0.5 dl vatten
- 1 tsk vatten potatismjöl+1 tsk
Garnering:
150 g flagad mandel
2.5 dl vaniljvisp
Gör så här
1
Skär rabarbern i skivor. Skär jordgubbarna i bitar. Halvera vaniljstången på längden och skrapa ur kornen.
2
Lägg rabarber, jordgubbar, vanilj, socker och vatten i en kastrull. Sjud på svag värme i 15 minuter tills rabarbern mjuknat. Ta upp vaniljstången. Rör samman potatismjöl och vatten. Rör ner den i kompotten så att den tjocknar lite. Låt den svalna.
3
Rosta mandeln i en torr panna. Vispa vaniljvispen styv. Fördela rabarberkrämen i glas. Lägg i en klick vaniljvisp och strö över mandel. Servera med mandelskorpor till.
Du behöver
-
ingredients does not have any rows
Späda, fina rabarberstjälkar behöver inte skalas. Däremot grova. Det gör du lättast genom att dra av skalet nerifrån med en vass kniv. Låt gärna rabarberskalet koka med i kräm eftersom de flesta färgämnen sitter där. Utan skal blir krämen gärna lite grågrön. Ett annat fiffigt sätt att få färg på krämen är att lägga med några jordgubbar. Blir både gott och vackert.
Fler raberberrecept hittar du bland länkarna!