Helena Rönnberg

Långa rader av byttor med smågodis och på bild efter bild syns skålar fullkomligt överrösta av sötsaker och såser, som för tankarna till överpyntade julgranar. Dottern visar bilder från Instagram på den amerikanska mattrenden frozen yoghurt, som nu firar triumfer i filmjölkens land. När det skrivs om den här produkten används ord som hälsotrend, enbart naturliga råvaror och nästan inget fett.
Och inte för att jag vill vara någon glädjedödare. Men hur “fräsch och naturlig” än den frusna massan i botten av skålen är, om man toppar med en deciliter kolasås och ett hekto smågodis, så tappar de där begreppen lite av sin betydelse.
Men visst, jag har alltid älskat efterrätter. Som 13-åring, på språkresa i England, upptäckte jag på den lokala hamburgerkedjan något som hette Knickerbocker glory. Det var på den tiden inte alla städer och länder hade samma utbud, och för mig och mina lika oerfarna kompisar var det en upplevelse, vi var helt sålda. Att sätta ihop frukt, glass och grädde på det där viset och servera i höga glas, vilken lyx! Hemma betydde ju efterrätt oftast “konserverade päron med after eight” eller ett glass­paket tresmak. Det här var något annat.

Väl tillbaka i Sverige återskapade vi så gott vi kunde vår nya efterrättsförälskelse och missionerade för alla som orkade lyssna om hur gott det var, “ni måste bara smaka!”.
Nu inser jag att det är frozen yoghurt som är dagens Knickerbocker glory. Det är lite nytt, lockande, läckert. Och ser ju underbart ut, som lördagsgodis på vilken dag som helst.
I det här numret har vår matskribent Malin Ottosson granskat yoghurt. Visserligen inte frusen, men sådan som många äter till frukost. Och även utan att hälla chokladbitar på yoghurten får man i sig bra mycket socker från vissa sorter. Kolla hur många sockerbitar din favorit innehåller. Du kanske blir förvånad!
I det här numret tipsar vi om hur du odlar i pallkrage, syr fina kuddar till altanen och gör god pesto av ramslök. Dessutom presenterar vi forskning om hjärnan, och hur vi kan sköta om vår minneskapacitet. Hoppas ni inspireras, och att blandningen känns precis lika härlig som min ungdoms Knickerbocker glory.