För högt levervärde

Jag har efter att slutat röka i 35 år gått upp 6-7 kg som ligger placerade under magen. Har högt bltr /gränsvärde, förhöjda blodfetter, lite höga levervärden.
Älskar tyvärr godis men äter i övrigt välbalanserad kost.
Kan mitt sk levervärde ha med övervikten att göra. Jag motionerar flera ggr i veckan genom styrketrän och långa (5-6 km) promenader. Går ut nästan varje lunch och går. Har ett BMI på 25,5 o det är ju övervikt. / ELVY

Svar:

Heja Elvy!
Grattis och jag bugar och bockar för din prestation att sluta röka! Fantastiskt arbetat!

Nå, sedan att du gått upp lite i vikt är retligt förstår jag. Låt mig ändå få säga att risken med dina extrakilon är inte i närheten av risken med rökning, så du har förbättrat hälsoläget rejält trots allt.

Förvisso, 25, någonting i BMI sägs vara övervikt men du, du rör på dig flera gånger i veckan, promenerar osv. Det är inte klokt vad mycket bra saker du gör!

Hur ser ditt midjemått ut då? Strax ovanför naveln, hur många centimeter har du där? Mellan 80-88 cm föreligger liten ökad risk för sjukdom och för tidig död. Åter igen, du rör dig och rörelse och motion är en enorm friskfaktor.

Att du har högt blodtryck ska antingen behandlas med mediciner tills du kanska kan korrigera det enbart med motion och icke farmakologiska metoder. Förhöjda blodfetter, är det kolesterol då? Där ska du satsa mer på omättade fetter, ät mer fisk, även som smörgåspålägg t ex, ta nötter (utom kokos) och mandel som “snacks” istället för annat godis och chips. Ta avocado på mackan och ha ett smörgåsmargarin med så låg halt mättat fett som möjligt. Dessutom, stek din mat i flytande margarin eller olja.

Levervärden kan ibland bero på för hög alkoholkonsumtion, men det finns flera orsaker. Ibland är de något förhöjda utan att man vet varför och sedan när man tar prover nästa gång så är de helt ok. Har de varit förhöjda upprepade gånger tro? Tala med din läkare om just den saken.

När det gäller ditt godisätande. Självklart ska du äta godis om du gillar det, hävdar jag. Om du idag äter godis varje dag, kan ett första litet myrsteg vara att du i fortsättningen äter godis varannan dag. Om du idag äter godis i överflöd, dvs flera hekto åt gången, kan ett första steg vara att du begränsar dig och halverar mängden.

Mängden och frekvensen är vad vi påverkar bäst. Lugna dig själv med att upprepa att det är helt ok att äta godis, bara inte varje dag. Kanske lördagsgodis, dvs godis en gång i veckan är ett långtida mål. Allt beror på var du börjar idag.

Oj, det här blev ett långt svar. Nåväl, du gör och har gjort en fantastisk investering i din hälsa. Sträck på dig! Fortsätt så här och du kan må bättre helt enkelt. Vänliga hälsningar och lycka till önskar Dietist Bim