Är skräpmat onyttig?
Vad är skräpmat?
Måste den vara onyttig?
/ carola carlsson
Svar:
Hej Carola,
Kul fråga du har. Skräpmat, vad är det? Ja du, det beror nog lite på vem du frågar. Jag skulle definiera det som mat som mest ger kalorier och inte mycket mer. Alltså inte mycket vitaminer, mineraler eller fibrer.
Vad som är skräpmat beror på vad man vill uppnå också menar jag. Säg att jag vill minska i vikt och har inga som helst problem att få i mig tillräckligt med energi. Då kan ett “meal” med pommes, läsk osv på en snabbrestaurang vara onödigt energirikt. Om jag däremot är en person som behöver enormt mycket energi och har svårigheter att få i mig tillräckligt mycket. Då kan ju ett meal vara precis det jag ska äta. Förstår du?
Allt är verkligen relativt. Egentligen vill jag hävda att det finns inte ett livsmedel som BARA är bra. Det finns inte heller något livsmedel som BARA är dåligt. Det beror helt på vem det gäller och vad man vill uppnå.
Kroppen behöver energi i form av fett, proteiner och kolhydrater. Dessutom behöver kroppen vitaminer, mineraler och fibrer för att fungera med alla sina funktioner. Ja, så behöver vi ju också vätska. Vu vinner mycket på att äta mat som ger lagom mycket energi och även vitaminer och mineraler. Genom att äta så omväxlande som möjligt är chansen som störst att vi får i oss allt vad kroppen behöver.
Snart kommer filmen om mannen som under en månad ätit bara vad många skulle kalla “skräpmat” och tydligen resulterade det i att han inte mådde så bra efter det. Jag tycker att det kan finnas utrymme för LITE “skräpmat” om det är något man värdesätter. Lagom är bäst! Vänliga hälsningar Dietist Bim