Chips eller godis?

Vilket är nyttigast- chips eller godis? Eller inte nyttigare men bättre! / Sebbe

Svar:

Hejsan,
Jag kan kanske säga så här att vi behöver varken chips eller godis med tanke på näringen. Är jag en person som har svårt att få i mig tillräckligt med energi så kan nog både chips och godis ha en befogad plats i mathållningen.

Är jag däremot, som de flesta människor, sådan att jag inte har några besvär med att få i mig tillräckligt med energi så behöver jag varken chips eller godis. Nu är det ju dock så att flera av oss gillar både chips och godis och då tycker jag man ska äta det, i b l a n d!

Jag tycker du ska fundera på vad du gillar mest och välja det, i lagom mängd och lagom ofta. Vad som är lagom för dig får kanske faktumet om du håller vikten eller ej avgöra. För min del t ex så väljer jag oftast att äta godis en gång i veckan. Inte överdrivet mycket men heller inte så lite att det är löjligt. Det gäller för alla, var och en, att prova sig fram vad som är lagom.

Jag önskar dig lycka till i ditt “lagomprövande”. Vänliga hälsningar Dietist Bim