Äter jag för lite?

Hej Bim!
Jag är en tjej på 14år som är ca 165cm lång och väger typ 55-57kg(det beror på när jag väger mig), jag tränar simning 6dagar i veckan(minst 2 timmar varje pass, på vanliga skolveckor också landträning 2 gånger), och ofta är det tävlingar på helgen. När man ligger i hård träning har det ofta känts som om man äter och sedan förvinner all mat på träningen, inget finns kvar för att man ska kunna växa eller musklerna. Men nu känns det ganska mycket så till och med när vi inte tränar så hårt.. Jag vet att jag inte är världsbäst på äta rätt och bra, jag äter egentligen bara frukost och middag å kanske kvällsmat nu när det är sommarlov (fast jag tränar lika mycket). och det är ju inte bra alls, men jag undrar om du skulle kunna säga ungefär hur mycket jag skulle behöva äta, i kcal(vet inte hur eller rent av i mat väg ( typ frukost 2 lunchar rejäl middag, kvällsmat eller mellanmål). Det händer ofta att man känner att man är hungrig, men så väntar man kanske lite sen är man inte hungrig längre, och struntar i mat, vilket inte alls är bra eftersom att jag kanske tränar ner mig massa. Tycker du att jag borde göra ett matschema? Har du några tips på vad man kan göra för att äta och få i sig alla kolhydrater som man behöver? När man morgontränar innan skolan är det bäst att strunta i frukost och äta en frukost efter träningen, eller två? Jag hoppas du har tid att svara på mina frågor, då skulle jag bli jätteglad! Med vänliga hälsningar Hanna / Hanna

Svar:

Hej Hanna,
Fantastiskt vad du tränar och står i. Jag tar av mig hatten för dig, helt otroligt. Jag blir lite orolig dock när du säger att du möjligen inte får i dig tillräckligt med mat. Det är verkligen viktigt att du får i dig mycket mat för att nå de resultat som du önskar. Du behöver kanske bygga muskler och även naturligtvis behöver kroppen extra mycket att “jobba på” så att säga under träningen. Förresten, hinner kroppen vila lite emellanåt också?
Du behöver äta en frukost, ett mellanmål, en lunch, ett mellanmål, en middag och ett kvällsmål som jag ser det. Din frukost kanske kan bestå av havregrynsgröt, frukt, smörgås, mjölk, ev juice. Mellanmålet kan ev vara yoghurt och smörgås. En tallrik mat till lunch med vanlig mat, halva tallriken ris, pasta eller potatis, så delar grönsaker/rotfrukter och fisk, kött, färs, korv, ägg etc på den andra halvan. Eftermiddagsmm kan kanske vara frukt, macka och mjölk, middagen som lunch, en tallrik mat. Slutligen ett kvällsmål i form av te och smörgås kanske. Det här är bara ett förslag som vill visa på att du behöver äta, som skrivet.

Det är nog så som du skriver att vi kan “förtränga” hungerkänslor om vi faktiskt inte äter. Det betyder dock att vi går på tomgång och då mår vi ofta inte bra och dessutom når vi ju inte de mål vi siktar på. Så hoppa aldrig över måltider och låt det aldrig gå för lång tid mellan att du äter.

Huruvida du äter frukost innan eller efter frukost kanske din egen planering får bestämma. Personligen har jag inga som helst problem med att äta direkt på morgonen så jag skulle äta en frukost innan träning och sedan ta mellanmålet efter träningen. Jag inbillar mig att du når bäst resultat om du ger kroppen energi och näring att simma på.
Jag önskar dig verkligen lycka till i din fortsatta simmarkarriär. Vänliga hälsningar Dietist Bim
Ps. visst har du en tränare? Tala lite med henne/honom om det här med maten också. Om tränaren inte kan hyr in någon som kan komma och tala om matens betydelse. Det är säkert fler i din simmarklubb som har funderingar, tror du inte? D.s.