
1. Brysselkål är en fantastisk grönsak som rätt tillagad är riktigt god. De små kålkloten är riktigt proteinrika och innehåller mycket vitamin C och K, säger Laura Jeffers som är dietist på Cleveland Clinic.
Problemet med brysselkål är bara att de ofta serveras överkokta och då luktar lite tråkigt. Det är gasen svavelväte som släpps ut och den är inte rolig. Så håll koll på tiden.
Brysselkål med brynt smör
20 minuter Recept från Icakuriren.se

2. Det kan vara svårt att veta vad man ska göra med vattenkrasse säger dietisten Kristin Kirkpatrick på Cleveland Clinic. Men enligt Kristin är det väldigt synd att strunta i vattenkrassen då de små bladen verkligen är packade med antioxidanter. Hennes tips är att ha vattenkrasse som tillbehör och sprida ut det över sallader, pasta och fiskrätter.
Äggröra med rökt lax med pepparrot och vattenkrasse
Recept från Icakuriren.se

3. Kronärtskockor är fulla av antioxidanter samt en massa vitaminer och mineraler så som folsyra och kalium. Det bästa sättet att tillreda dem är att ångkoka dem och sedan doppa bladen i goda dipsåser. Glöm inte att äta själva hjärtat också, säger Kate Patton på Cleveland Clinic.
Spenatomelett med kronärtskocka
30 minuter Recept från Icakuriren.se

4. Gurka består mest av vatten och är inte lika näringsrik som många andra grönsaker. Men enligt dietisten Julia Zumpano på Cleveland Clinic så innehåller den och andra sidan nästan inga kalorier alls och man får ändå i sig en hel del nyttiga saker. Andra bra saker med gurka är att de fungerar fint som ersättning för snacks om man får dippa dem. Det är även en väldigt bra grönsak för att få barn att öppna ögonen för nyttiga alternativ.
Varmrökt sik i urgröpt gurka
10 minuter Recept från Icakuriren.se

5. Låt dig inte luras av blomkålens bleka yttre säger dietisten Anna Taylor. Blomkålen är packad av näringsämnen och bland annat glucosinolat som studeras för sina egenskaper för att motverka cancer.
Anna Taylor älskar att rosta blomkål i ugnen för att sedan ha olivolja, vitlök och parmesan på den.
Blomkål med fläsk och tomatsås
30 minuter Recept från Icakuriren.se