Stoppande och lösande livsmedel

Hej Bim,
Jag har nyligen fått problem med magen (går hos läkare för detta) och pga det fick en spricka i ändtarmen som inte vill läka. Jag går nu och väntar på operation och har problem med vad jag skall äta för att hålla mig “lös” i magen. Nu lever jag nästan på grönsaker och soppor, katrinplommon och linfrö, och Frukt&Fiber kuber. Lite tråkigt i längden. Min fråga är om du vet vilka livsmedel som “stoppar” och jag absolut skall undvika? Jag har fått höra choklad, bananer, potatis, morötter, ris, kött, bönor, vitmjölsmat och mjölkprodukter. Samt finns det andra livsmedel än katrinplommon och linfrö som man blir “lös” av? / Pernilla

Svar:

Hej Pernilla,
Utifrån vad många anser, vilket innebär att det kan finnas undantag, upplevs vitt bröd som stoppande liksom pasta och majs. Även te och choklad, ägg och ost kan verka stoppande. Däremot upplever många att messmör och mesost är lösande, liksom fil och yoghurtprodukter, spenat, lakrits, päron, körsbär och apelsinjuice.
Tänk också på att dricka tillräckligt och ta dig tid att äta i lugn och ro. Tugga maten ordentligt. Om du tycker att det är så svårt att hålla magen igång med mat så finns ju också en “nödåtgärd” såsom att köpa t ex Laktulos på Apoteket.
Jag hoppas du reder dig tills du får hjälp med operation och jag önskar dig mycket lycka till! Vänliga hälsningar Dietist Bim