Viktminskning för elitidrottare
Hej Bim!
Jag har en liten fråga… Det är såhär, att jag tränar orientering på elitnivå d.v.s. jag tränar c:a 6-10 h i veckan beroende på vilken tid på året det är. Jag skulle vilja gå ned 2 kg fett ungefär. För tillfället väger jag runt 59,5- 60,5 kg och är 1,70 lång. Hur ska jag göra? Jag har alltid ätit kopiöst med mat, men nu har jag börjat dra ned på det. För några veckor sedan, när jag var skadad åt jag nästan ingenting och då gick jag ned till 58 kg. Men det håller inte i längden när man tränar, att inte äta. Jag är rädd för att jag äter mer än vad jag gör av med. Jag är också väldigt hoppig i vikten. En dag kan jag väga 61 kg och nästa väger jag knappt 60 o.s.v.
Jag äter väldigt mycket grönsaker och frukt. Under en dag kan jag utan problem få i mig 3 äpplen en nektarin, en banan, en apelsin, fyra morötter o.s.v. Vad tror du om det? Blir det för mycket, eller är det ok? jag äter alltid frukost, lunch, middag och nåt mellanmål, när jag tränar, men till middagen har jag börjat dra ned lite på själva maten och då blir det istället att jag äter en massa mackor, för att jag är hungrig, vilket kanske inte är så jättebra! Hur ska jag göra med det?
Sen en sak till: Är det en myt, att man går upp i vikt om man äter precis innan man går och lägger sig?
Jag vore jättetacksam för svar! För jag håller på att bli helt fixerad av vad jag äter och inte äter!
Hälsningar Linda
/ Linda
Svar:
Hej Linda,
Jag ber dig, tänk efter före! Ska du verkligen gå ner mer i vikt? Jag tycker inte det utan du bör verkligen se till att få i dig redigt med mat och även ha en liten reserv på kroppen. Varför? Ja, om inte annat så för att du ska orka även om du blir sjuk någon gång. Risken för skador kan öka också om och när kroppen inte får tillräckligt med energi och näring.
Jag förmodar att du lockas att tro att dina resultat skulle bli bättre om du går ner två kilo fett på kroppen. Jag är inte insatt i elitorientering men jag har svårt att tro att det stämmer. Du kan kanske till och med prestera sämre, framförallt om du låter det här ta den mesta av din tid i tankar och funderingar. Det här med vikten kan, om vi har otur, “ta över” hela huvudet. Låt inte detta ske Linda.
Jag skulle gärna vilja att du får träffa en dietist på tu man hand och tala igenom hur mycket du behöver äta, för att orka träna så mycket som du gör. Jag vill att det ska gå bra för dig och hoppas verkligen att du finner fram till ett bra sätt att äta och träna. Lycka till i framtiden i stort i livet och även i din verksamhet som orienterare. Vänliga hälsningar Dietist Bim