Tåliga buskar att plantera på Gotland

Hej igen!
Fick bra tips av dig förra året angående vårt sommarställe på Gotland.
Nu har vi planer på att åka ner i påskhelgen och då vill jag gärna plantera något inför sommaren. Vi har en stor tomt och jag försöker koncentrera planteringen runt huset. Har du nåt tips på tåliga buskar och perenner som man kan sätta nu när tjälen knappt (??) gått ur marken. Eftersom vi åker hem sen kan det bli si och så med vattningen. Vi har typisk Gotlandsmark, mager och stenig. Det är inte helt lätt att få nåt att växa.
Hälsningar Gunnel / Gunnel Jansson

Svar:

Hej igen,
Eftersom ni har sommarstället på Gotland räknar jag med att det är kalkrik jord!? Jord som rosor älskar, men det vet du väl?
Andra som trivs är syrenbuddleja (Buddleja davidii), rosenkvitten (Chaenomeles), bruddeutzia (Deutzia gracilia), schersmin (Philadelphus, särskilt smultronschersmin som doftar underbart!), ölandstok (Potentilla), syren (Syringa). Lind, alm,bo,k valnöt, hagtorn, apel, robinia och lönn bland träden.
Kaprifol (Lonicera) och blåregn (Wisteria sinensis) går bra.
Bland perennerna kan ni välja några som breder ut sig och har vackra blad tycker jag. De brukar klara sig bäst. Nävor, bergenia till exempel. Plantera i stora grupper, inte en och en. Plantera grupper av högre spir-blommande växter mellan t ex franska kungsljus (Verbascum chaixii) eller axveronica (Veronica spicata). Alpmartorn och rysk martorn är blåskimrande tistelväxter. Luktpion blir stor. Stäppsalvia, trädgårsmalva och backtimjan (låg lila doftande marktäckare som tål att trampas på) går också bra.
Mvh Gunnel