Hem och trädgård

Byggde drömhus mitt i Lofotens storslagna landskap: "Sett norrsken varje gång vi varit här"

På det karga och dramatiskt vackra Lofoten hittade paret sitt drömhus – en modern, funktionell byggnad där naturen är huvudattraktionen och ljuset får spela huvudrollen.

Inifrån en ljus stuga ses ett matbord vid stora fönster mot hav och berg, med en svart träbyggnad utanför.
Annons

När Line och Erlend köpte huset för ett par år sedan var det med en önskan om en plats där familjen kunde dra sig tillbaka, ­samtidigt som de kunde dela upplevelsen med andra genom uthyrning.

Med tre döttrar var det viktigt med tillräckligt med utrymme, och den 103 kvadratmeter stora huset erbjuder precis det. Ett rymligt sällskapsrum med kök och vardagsrum, tre sovrum och två badrum, där ett av dem har en bastu där det är skönt att koppla av efter en dag ute i den hänförande naturen.

En modern mörk trästuga med stora fönster står i en grön sluttning framför ett berg.
Mitt i naturen: Familjens stuga ligger i ett nytt stugområde där det är gott om plats mellan byggnaderna och storslagen natur på alla sidor.

Utsikten som underhållning

Huset är nybyggt och arkitekturen är modern och funktionell. Utvändigt är det klätt med väderbeständigt trä som nästintill är underhållsfritt – en viktig faktor för en plats som utsätts för Lofotens skiftande väder. Stora fönsterpartier vetter mot de spektakulära omgivningarna, och valet att välja bort tv var medvetet. Här är det utsikten som är underhållningen.

– Vi har sett norrsken varje gång vi har varit här. Vi släcker lamporna eller sitter ute, berättar Erlend, som uppskattar det speciella lugn som det ger att sitta i mörkret och titta på färgspelen på himlen.

På samma sätt som husets utsida är rustat mot busväder, är den även på insidan praktiskt designad. Väggpanelerna ser ut som äkta trä men är gjorda av slitstarka skivor som tål mycket slitage, vilket är en fördel när det ska delas med andra. Golvvärme ger en behaglig temperatur, och god belysning från bland annat downlights säkrar att huset aldrig känns mörkt, inte ens under den långa polarnatten.

Ljust vardagsrum med stor fönsterutsikt mot vatten och berg, soffa och runt sidobord i förgrunden.
Naturlig palett: En fåtölj i ljust trä står i det ena hörnet av sällskapsrummet. Träet och kuddarna plockar upp färgerna från omgivningarna utanför. Fåtöljen är från Jotex.
Ljust vardagsrum med soffa, fåtöljer, bord och stora fönster mot berg och hav.
Med naturen som fond: Sällskapsrummet har väggskivor med trästruktur och massivt trägolv, vilket tillsammans med ljusa mattor och textilier ger interiören en nordisk prägel. Soffan är från Home & Cottage, fåtöljerna är från Jotex och mattorna är från Ikea och Kid Interiør.

Här bor ...

Line och Erlend och deras tre döttrar.

Huset: Nybyggdt hus på 103 kvm på Lofoten i norra Norge.

Ljus i mörkertid

Ljust trägolv och vitmålat tak bidrar tillsammans med väggskivornas beigea toner till en skandinavisk stil som upplevs som både ljus och fräsch samt varm och mysig. Svarta fönsterkarmar, dörrar och foder utgör en kontrast till resten av interiören och stramar upp helheten.

– Många fjällstugor har dunkla vardagsrum och mörka, betsade väggar, men forskning visar att vi behöver så mycket ljus som möjligt under den mörka tiden. I Lofoten är det beckmörkt från början av december fram till början av februrari. För oss känns det naturligt att inte behöva ha det mörkt inomhus också, säger Erlend.

Ljust vardagsrum med stol, soffa, bord med frukt och stort fönster mot landskap utanför.
Mjuk textil: Kuddar och bekväma sittmöbler mjukar upp den annars ganska strama interiören.
Ett ljust vardagsrum med soffa, träbord och stora fönster mot fjord och berg.
Fotokonst: Ett av Espen Mortensens svartvita fotografier med motiv från Lofoten pryder väggen över soffan, medan ett annat hänger i hallen
Ljust modernt kök med träpaneler, vita skåp, svart belysning och matta på golvet.
Välutrustat: Köket är fullt utrustat med vitvaror och gott om arbetsytor, till glädje för både ägarna och de som hyr huset.
Sovrum med säng framför stora fönster som vetter mot fjäll, vatten och grönskande kustlandskap.
Rum med utsikt: Huvudsovrummet bjuder på storslagen natur precis utanför de stora fönstren.
Ett modernt enplanshus i trä med stora fönster står på en grusplan med berg och hav i bakgrunden.
Naturskönt: Den storslagna naturen bildar en fond åt alla väderstreck.

– Vi har prioriterat stora fönster och ljusa material. Det gör en enorm skillnad för hur vi upplever vintermånaderna här. Under sommarhalvåret fylls huset med dagsljus dygnet runt.

– Vi har bara några enkla gardiner för att begränsa insynen och skapa lite ombonad känsla, men det viktigaste har varit att släppa in omgivningen, förklarar Erlend.

– Huset är en kontrast till det urbana liv vi lever till vardags. Vi kommer närmare naturen här. Vi vaknar, tittar ut genom fönstret och kan snabbt bestämma oss för vad vi ska använda dagen till, helt beroende på om det är fint väder eller busväder.

Om huset i Lofoten

Line och Erlend: "För att stugan skulle fungera för oss behöver den vara praktisk och ligga i natursköna omgivningar. Dessutom är det viktigt att den ligger så till att det är möjligt med privatliv och att vi inte bor för tätt inpå grannarna.

Det sista vi skulle göra oss av med är bilderna som är tagna av den lokala fotografen Espen Mortensen. De hängde på ett café i Svolvær när vi var och tittade på stugan första gången, och vi bestämde oss för att om det blev stugköp, så skulle vi också köpa de bilderna."

Vill du uppleva stugan på riktigt:

Line och Erlends spännande stuga går att hyra genom Lyngvær Lodges/Modern Lodges i Lofoten, Norge.

Ljust vardagsrum med kök, träpaneler, pendellampor, soffa, fåtölj och soffbord.
Kockens domän: Köket är placerat längst in i sällskapsrummet, med en köksö som avgränsar området från vardagsrumsdelen.
Ljus hall med träväggar, svart dörrkarm, matta och krukväxt i ett modernt hem.
En bred hall: Från huvudsovrummet ser man bort längs korridoren mot ytterdörren. Den breda hallen är ett plus när man kommer till huset med mycket packning.
Matplats med trästolar, vit duk och stora fönster som vetter mot fjord och berg.
Utsiktspunkt: Från fönstren i sällskapsrummet ser man ut mot sundet utanför. Enkla gardiner från Luxaflex dämpar de hårda ytorna utan att de hamnar i vägen för naturen."
En bastu med träpanel, glasdörr och fast sittbänk i ett modernt rum med ljusa stenplattor.
Heta saker: Bastun i det ena badrummet har gott om plats och utsikt mot vattnet.
Sovrum med vit säng, träpanelväggar, byrå, rund spegel och en grön växt.
Dämpad palett: Mjuka textilier i ljusa färger bjuder in till en god natts sömn. Både sängen och kommoden är från Ikea, medan sängkläderna är från Princess.

I perspektiv

Huset har ett centralt läge på Lofoten. Från vardagsrumsfönstren ser familjen ut över havet och vidare mot de branta bergen på andra sidan vattnet.

Närheten till naturen var en del av det som gjorde att Line och Erlend föll för platsen. Området bjuder dessutom ständigt på nya upplevelser i form av fjällvandringar och besök i de närliggande småorterna.

– Jag tror aldrig att vi kommer att få nog av Lofoten. Det här är en väderutsatt plats, och vi är utelämnade till naturkrafterna på ett helt annat sätt än i stan. Det sätter saker i perspektiv och känns exotiskt för oss som inte är vana vid en så mäktig natur.

Kustvy med sandbank, vatten, gröna växter i förgrunden och berg under molnig himmel.
Folkliv: Stranden precis nedanför stugan är ett populärt utflyktsmål.

Hemma hos

Trädgård

Hem & Trädgård är din plats för inspiration om hem, inredning, interiör och trädgård. Här hittar du nyheter, guider och tips om inredningstrender, design, möbler, dekoration och smarta lösningar för hemmet. Upptäck idéer för alla rum, från vardagsrum och kök till sovrum och badrum, samt inspiration för trädgård, balkong och uteplats. Hem & Trädgård hjälper dig skapa ett vackert, funktionellt och personligt hem.

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos