Krönikor

Lotte Ivarson Sandén: 70-talet vill vi tydligen helst glömma …

För några nummer sedan efterlyste jag minnen från 70-talet från er läsare. Noll respons. Eller, ja, nästan noll. Min mamma skickade en bild till mig. Du ser den här nedan.

För några nummer sedan efterlyste jag minnen från 70-talet från er läsare. Noll respons. Eller, ja, nästan noll. Min mamma skickade en bild till mig. Du ser den här nedan. Jag, syrran och pappa vid köksbordet i vårt supertrendiga kök i det nybyggda radhuset. Jodå, det var JÄTTE-inne med orange köksluckor. Och tapeter i matchande färg mönstrade med ... rorschach-test? Eller är det något slags psykedeliska medaljonger? 

Planlösningen liknar den i tv-serien "Seinfeld", med en skåprad mitt i rummet. Ovanpå glänser mammas samling av nyputsade kopparprylar och ger lite hemtrevlig allmogekänsla i det moderna köket. 

Pappas slips är väl inte så mycket att orda om, och så lik honom jag är! Syrran är en riktig snygging med sin coola UCLA-tröja, jeans och jättelångt hår. Själv har jag den eftertraktade Agnetha Fältskog-frisyren, konstfullt skapad genom att klippa av håret på sidorna och sedan snitsigt forma det med het locktång. Pilotglasögon var sista skriket – eller den enda modellen som fanns hos den lokala optikern? 

Plötsligt inser jag varför i stort sett ingen lystrat till min uppmaning. 70-talet är stilmässigt en tid vi helst vill gömma längst in i garderoben. Vi vill inte kännas vid att vi haft de mest hopplösa frisyrer, illasittande kläder, finnar och vinterbleka ansikten. 

Men jag bjuder på det! Så här såg det ut i ett helt vanligt radhus i en liten by mitt i Hälsingland någon gång under den senare delen av 70-talet.

Om någon annan är modig nog att dela med sig av en inte alltför smickrande tid – varsågod att mejla mig!

Recept från Hemtrevligt

Inredning

Relationsexperten svarar

Husmorsknep

Hälsa

Läsarresor

Hemma hos