När Louise Provencher klev in på den 1 550 kvadratmeter stora tomten för första gången för 10 år sedan, blev hon träffad rakt i hjärtat.
– Jag älskar skogen, och det är ett stort privilegium att bo med skogen som granne. Jag känner mig mycket lycklig, och jag skulle kunna bo i ett cykelskjul så länge jag bor bredvid skogen, berättar Louise.
Här från trädgården, där Slagslunde Skovs höga träd sträcker sig flera meter in över gränsen, kommer alla årets säsonger till sin fulla rätt.
Från våren, när trädens blad vecklar ut sig ljusgröna över höstens gyllene toner till träden återigen står bara på vintern. - Jag tänker mycket på att skapa en flytande övergång mellan skogen och själva trädgården. I skogsbrynet har jag anlagt trädgården till en slags Ronja Rövardotter-undervegetation, där jag har planterat småträd och fruktbuskar, men ju närmare du kommer huset, desto mer strukturerad blir trädgården med fyrkantiga upphöjda bäddar, terrasser och träd i spaljé, säger hon.
Läs även: Kika in i parets attefallshus på Gotland: "Underbar frihetskänsla att inte ha så många prylar"
Överlag har Louise tänkt sin trädgård i en massa olika rum, vilket gör det till en inspirerande trädgårdsvandring att röra sig runt. De många mindre byggnaderna på tomten som annex, verkstad och växthus delar naturligt upp trädgården, men dessutom har Louise använt stenmurar, vedstaplar och träspaljéer förutom träd och buskar för att skapa avgränsningar.
– De mindre rum ger mig möjlighet att leka lite mer med olika växtgrupper och färger. Det kan vara ett trädgårdsrum med en del skugga, och då dyker jag ner i vilka slags skuggälskande växter jag ska odla i det rummet.
Även om min trädgård på vissa ställen är ganska varierad, finns det dock en övergripande helhet, och varje trädgårdsrum är förbundet med en stig eller en trädgårdsgång som skapar ett sammanhang, berättar Louise.
Växthuset är en av trädgårdens verkligt härliga attraktioner.
– Jag hade länge drömt om ett växthus där jag kunde förgro, odla tomater och ha gott om plats för min samling av pelargoner. Även om växthuset är byggt av återvunnet material och vad vi just kunde få tag på, som det halvrunda fönstret från Østerports stationsbyggnad eller herrgårdsstenarna från min bror, har det blivit precis som jag drömde om, berättar hon.
Läs även: Från tråkig gräsmatta till mysig zen-trädgård: "Det var nu eller aldrig"
Men det finns många fler trädgårdsdrömmar som ska förverkligas. - Jag blir aldrig färdig med min trädgård. Jag vet inget bättre än att vara i den där drömfasen av ett projekt där allt är möjligt. Min trädgård är också den plats i världen där jag slappnar av allra mest, och jag känner mig lycklig att få lov att förvalta den här lilla biten jord för en tid, avslutar hon.
Mest läst just nu
-
Solveig: Jag vill inte semestra med min mans barn
-
5 smarta saker du kan använda mikrofibertrasor till (förutom att damma fönsterbrädan)
-
Kika in i parets attefallshus på Gotland: "Underbar frihetskänsla att inte ha så många prylar"
-
Jag såg fram emot mitt nya jobb – tills jag träffade chefen
-
Astroguidning vecka 24: Optimism, härligt flöde och god tur