Mozart blev 35 år och Hasse Alfredson var övertygad om att han själv skulle dö vid 47.
Så gamla hade nämligen både hans far och farfar blivit.
Därför, menade Hasse, måste hans och parhästen Tages sista verk också innehålla så mycket som möjligt mellan himmel och jord.
Och Picassos äventyr blev onekligen en film ”inklusive extra allt”.
Spelades in utanför Tomelilla
Med hjälp av Per Åhlins pensel, några glasplåtar och ett överdåd av statister, förvandlades humorduons skånska favoritstad till såväl Madrid som Paris, London och New York.
Läs även: Mona Haskel var å:et i Hasseåtage
Eller som det stod i förtexterna:
”Filmad i Hollywood, strax utanför Tomelilla.”
Helt i linje med Picassos eget citat som inledde förtexterna ”Konsten är en lögn, som visar verkligheten”, om man så vill.
Och det ville Hasseåtage.
För frågan är om någon svensk film har innehållit lika mycket kluriga tricks, absurda knasigheter och smarta blinkningar till 1900-talets stora profiler och händelser som Picassos äventyr.
Men också fiffiga falsarier.
Hasseåtages ”Picassos äventyr” var full av upptåg
Filmens berättare inledde med att påstå sig heta Elsa Beskow, vilket förstås var lögn. Sagotanten hade redan varit död i 22 år och för rösten svarade istället Toivo Pawlo. Och så där fortsatte det.
I Picassos äventyr var (nästan) ingenting som det verkade:
• Salvador Dalis fingrar var fem meter långa.
• Machomannen Hemingway stickade.
• Tågen och båtarna gick på tvären.
• Skyltar gjorde reklam för ”Cola-Coca”.
• På den amerikanska lönnkrogen såldes inte sprit, utan konst.
• Polishunden Jacky sniffade inte upp knark, utan tavlor med förbjudna marina motiv.
• Under en motsvarighet till Kreugerkraschen fick man hundra Picassotavlor för en Kalle Anka.
Och så vidare.
Men kanske upptågen rent av var alltför många? Ja, det tyckte de fåtal kritiker som inte sållade sig till hyllningskören.
Filmen uppskattades inte av alla kritiker
Medan allmänheten älskade filmen så mycket att den sålde mer biljetter än någon annan svensk film dittills gjort, tyckte exempelvis tidningen Vi att skämten mestadels kändes unkna:
”Nog blir krumsprången lite tröttsamma och fantasilösa. Det händer sålunda att en hel balett-trupp på dansscenen inför engelska kungaparet avlossar en salva ofrivilliga brakskitar – efter att ha förätit sig på en vagnslast blomkål! Sådan salut bevisar tyvärr bara att luften ibland alldeles går ur lustigheterna.”
Lika svårflirtade var flertalet av de utländska kritikerna. Amerikanska tidningar avfärdade The adventures of Picasso som ett bagatellartat studentikost spex, medan franska filmtidskriften Ecran syrligt skrev:
Läs även: Gösta Ekman – ett liv med släktens historia på sina axlar
”Denna osannolika åsneaktighet lyser av en sådan sinnesslöhet att man gör rätt i att fråga sig vad som kunnat förmå filmbolaget Warner att släppa fram sådant avfall.”
Tvärtom tyckte man däremot i Ungern. Där blev filmen så omåttligt populär att den omsider omstöptes till teaterpjäs.
Gösta Ekman spelade Picasso
Och vi svenskar föll alltså lika pladask som Gösta Ekman stup i kvarten gjorde i rollen som Picasso; en charmerande sprattelgubbe som inte behövde många ord för att riva ner både staffli, möbler och skrattsalvor.
På det hela taget var Picassos äventyr en sorts ljudsatt stumfilm, där de flesta replikerna, med undantag för några klassiska parlörklyschor, var ren gallimatias:
Lena Nymans finska flicka sjunger exempelvis ett recept på fiskpaj. Margaretha Krook ryter ”Mortadella mondial” (världskorv) och Hans Alfredson utropar ”Extremadura mercredi!” (onsdag i en västlig spansk region).
Det är egentligen bara ”Elsa Beskow” som talar begriplig svenska – förutom när Hasse plötsligt hörs säga:
”Hur fan ska jag veta det?”
Eller när han ser sin son Pablo fara till Paris och mitt i alla spanska uttryck glatt utbrister:
”Tjofaderittan!”
Läs även: Tomas Alfredson om pappa Hasse och tragedin i barndomen: ”Jag har alltid levt med tomrummet efter min bror”
Mest läst Just nu
-
Här är julpyntet vi helst köper second hand – och det du kan tjäna mest på
-
Anne har förvandlat sin gräsmatta till en sagolik trädgård fylld med blommande perenner
-
Köttfärspaj med bacon och paprika
-
Anne byggde mysigt vindskydd i trädgården – av överblivet material från husrenoveringen
-
Linda skapade sitt drömhem: "Fanns inget annat att göra än att lära mig att renovera själv"