Alla nominerade till Sveriges bästa barnskötare

Grattis alla barnskötare som har blivit nominerade till HJ:s stora pris! Här är hela listan!

Alla nominerade till Sveriges bästa barnskötare

Tack till alla som har nominerat och grattis till alla barnskötare som blev nominerade! Här är de! Du hittar dem i bokstavsordning efter ort.


Arvidsjaur, Johan Renberg.
Askersund, Annelie Lignell.
Askim, Anela Rizvanovic.
Bjurholm, Maria Frank Jonsson.
Bjästa, Camilla Zakrisson.
Björklinge, Carina Petersson.
Björna, Monika Westberg.
Bromma, Sofia Eklund.
Bromölla, Ann Sofie Hammarstedt.
Brunnsberg, Linda Olsson.
Bunkeflostrand, Ann Davidsson.
Båstad, Annelie Ehrensvärd.
Delsbo, Birgitta "Bibbi" Persson.
Delsbo, Tine Hildingsson.
Dorotea, Bitten Sjöström.
Ekeby, Ann Fogelberg.
Ekerö, Carina Olsson.
Enköping, Anna Brus.
Enköping, Susanna Vintergrip.
Eskilstuna, Daniela Gusljesevic.
Eskilstuna, Juliana Barkho.
Eskilstuna, Lena Jansson.
Eskilstuna, Veronika Bertilsson.
Eslöv, Anki Hansson.
Eslöv, Martina Nilsson.
Falkenberg, Linda Mårtensson.
Falkenberg, Mile Juric.
Finnerödja, Malin Andersson.
Fruängen, Frida Forsgren.
Funäsdalen, Maria Sandvold.
Fågelfors, John Hansson.
Gotland, Rose-Marie Tovik.
Gällivare, Eva Strand.
Gävle, Cickie Nielsen.
Gävle, Maria Björklund.
Gävle, Susanna Holmstedt.
Göteborg, Annelie Pettersson.
Göteborg, Annika Söderström.
Göteborg, Gerthy Romberg.
Göteborg, Karina Sehlstedt.
Göteborg, Linda Wolff Boqvist.
Göteborg, Tina Rudell.
Göteborg, Zumra Lukovic.
Götene, Monica Ehn Gillberg.
Hagsätra, Lill Skoglund.
Hajom, Annika Franke.
Hallsberg, Anna Maria Niia.
Hallsberg, Ingela Bodin.
Hallsberg, Ing-Marie Ragnarsson.
Halmstad, Rebecka.
Hammarstrand, Marie Bygdefors.
Helsingborg, Jerry Bexell.
Hjärup, Caroline Svensson.
Hofterup, Jessica Rantzow.
Hofterup, Mirella Mirzeta.
Huddinge, Elaine Roos.
Hudiksvall, Maggan.
Hägersten, Anette Jensen.
Härnösand, Anki Åberg.
Hässelby, Kerstin Dobo.
Hökerum, Elmi Arvidsson.
Hörnefors, Eva Sandström.
Höviksnäs, Ellinor Jellstam.
Höviksnäs, Kamilla Sundberg.
Jokkmokk, Katarina Edholm.
Järfälla, Rose-Marie Sperrle.
Jönköping, Sanna Holmdahl.
Kalmar, Jessica Nilsson.
Karlsborg, Ingegerd Klingvall.
Karlshamn, Li Hammarström.
Karlskoga, Annica Karlsson.
Karlskoga, Margaretha Ivanov.
Karlskrona, Camilla Magnevall.
Karlskrona, Sandra Samuelsson.
Kinna, Lena Kristensson.
Kista, Cia Tuncer.
Kista, Tijen Tekdemir.
Knivsta, Lena Myrberg.
Kramfors, Gunilla Nylander.
Kungsängen, Hanna Slotte.
Kungälv, Elisabeth "Bettan" Alexandersson.
Kyrktåsjö, Agneta Norlin.
Köping, Elsie Persson.
Köping, Lisbeth Ericsson.
Köping, Susanne Fredlund.
Lerum, Maria Axelsson.
Lidköping, Ann Kristin Karlsson.
Lidköping, Marie Karlsson.
Lidköping, Petra Lewerin.
Lilla Edet, Jeanette Johansson.
Limhamn, Louise Persson.
Linköping, Anette Forsell.
Linköping, Antoinette Alam Chebat.
Ljungby, Charlotta Björkman Karlsson.
Ljungby, Elin Wik.
Ljungby, Frida Johansson.
Ljusdal, Christian Westerlund.
Ljusdal, Gunilla Johansson.
Ljusdal, Helena Nilsson.
Luleå, Johanna Tossavainen Johansson.
Luleå, Maria Aheinen.
Luleå, Rebecka Krispinsson.
Lund, Agneta Bengtsson.
Långviksmon, Anita Holmgren.
Lönsboda, Carina Lönnquist.
Malmö, Agneta Brogren.
Malmö, Jenny Dahlquist.
Mjölby, Annika Ullvan.
Mjölby, Helena Völgiy.
Mockfjärd, Monika Berglöf.
Mora, Tomas Jonsson.
Munkfors, Monika Asplund.
Muskö, Ami Arvling.
Mölndal, Anna Eriksson.
Mölndal, Camilla Karlsson.
Mölnlycke, Eva Magnusson.
Mörarp, Jeanette Johansson.
Mörbylånga, Anna-Greta Karlsson.
Nossebro, Elin Bylund.
Nybro, Gunnel Johansson.
Nykvarn, Josefine Mauritzon.
Nyköping, Camilla Holmberg.
Nässjö, Sofia Ejdeklint.
Nässjö, Åsa Holgersson.
Osby, Madelene Finnman.
Oskarshamn, Maria Lennartsson.
Oskarström, Lotta Hindgren.
Ostvik, Carina Markström.
Oxie, Emelie Tornberg.
Oxie, Lena Svensson.
Piteå, Eija Blomster.
Rödeby, Christel Lindqvist.
Sala, Magnus Jacobsson.
Sala, Maria Thorsell.
Sala, Marie Westholm.
Sala, Mikael Bäckman.
Sandared, Kristina Hagberg Qvist.
Saxdalen, Agneta Bogsveen.
Sjögården, Annika Andersson.
Skanör, Annika Delin.
Skara, Camilla Fredriksson.
Skara, Susanne Andersson.
Skärholmen, Anne-Li Sjöbeck.
Smedjebacken, Viveca Johansson.
Sollefteå, Eva Sjöberg.
Sollentuna, Fredrik Eriksson.
Sollentuna, Mari Edgar.
Solna, Viktoriya Tryokina.
Spekeröd, Christina Lifvenborg.
Spånga, Jannett Narvaez Abdulwahed.
St Olof, Else-Marie Hansson.
Staffanstorp, Maria Nybacka.
Staffanstorp, Marléne Karlsson.
Stockholm, Irene Johansson.
Stora Vika, Eva Nilsson.
Strömstad, Theresia Sandgren.
Strömsund, Marie Martinsson.
Strövelstorp, Emma Magnusson.
Sundbyberg, Jonna Åström.
Sundsvall, Erika Larsson.
Sundsvall, Kikki Eriksson.
Sundsvall, Marie Forsberg.
Sunne, Lena Berntsen.
Surte, Jenan Mohammed.
Svedala, Jenny Hansson.
Svängsta, Johanna Svensson.
Söderköping, Annelie Björk.
Söderköping, Anton Dilip Fernando.
Sölvesborg, Marie "Mia" Henrysson.
Sövestad, Suzanne Clausen.
Teckomatorp, Fanny Löfmark.
Tomelilla, Carina Malm.
Tomelilla, Jeanette Svensson.
Tommarp, Eva-Lena Mårtensson.
Torna-Hällestad, Lena.
Torslanda, Katarina Krou Eriksson.
Trelleborg, Åsa Nilsson.
Trollhättan, Louise Andersson.
Trollhättan, Pernilla Dahlberg.
Tyresö, Malin Zand.
Tyresö, Martina Fahlén.
Uddebo, Catarina Nygren.
Umeå, Andrea Olofsson.
Umeå, Annika Svensson.
Uppsala, Denise.
Uppsala, Hanna Osterman.
Uppsala, Maria Ekberg.
Uppsala, Marie Paschen.
Uppsala, Marie Paschen.
Uppsala, Therese Hydén.
Vagnhärad, Sara Eriksson.
Varberg, Amanda Guillem.
Vimmerby, Linda Åhlander.
Visby, Johanna Nilsson.
Visby, Nilla.
Vissefjärda, Helen Frisk.
Vålberg, Kerstin Andersson.
Vårby, Jenny Jacobsson.
Vännäs, Viktoria Wassberg.
Vännäsby, Birgith Johansson.
Vännäsby, Sara Johansson.
Värnamo, Carina Ingelsten Gustavsson.
Västertorp, Emelie Karlsson.
Västerås, Elin Kvarnström.
Västerås, Elin Söderholm.
Västerås, Elisabeth Carleberg.
Västerås, Jaklin Akdogan.
Västerås, Lena Pollak.
Västerås, Tina Nordström.
Yttermalung, Petra Nordström.
Ånge, Birgitta Norin.
Älvsjö, Annelie Blommengren.
Örbyhus, Angelica Jävergren.
Örebro, Ing-Marie Mo.
Örebro, Jennie Gustavsson.
Örebro, Mia Gustafsson.
Östersund, Annette Berg.
Östersund, Sara Rinblad.
Östersund, Tina.
Österåker, Cecilia Tagnarsson.
Överkalix, Jurate Ir Mindaugas.
Överkalix, Malin Persson.
Övertorneå, Elisabet Harju.
Agunnaryds Förskola, Emelie Holmgren.
Björklunda Förskola, Ann Lundkvist.
Björna Förskola, Lena Wallrud.
Fyrbockens Förskola, Yvonne Hörlén.
Förskolan Regnbågen, Payman Mejio.
Maria Förskola, Jenny Nordvall.
Pluto Förskola, Therese Mattsson.
Solbacka Barnomsorg, Ewa Nilsson.