Du behöver

  • 600 g torskfilé skinnfri
  • 2 msk smör att steka i
  • salt och vitpeppar

Grönt strössel:

2 dl purjolök finskuren
2 st stjälkar tunnskivade selleri
1 msk smör 1 dl vatten
salt och vitpeppar

Rödbetsbädd:

2 st rödbetor medelstora färska
3 msk strösocker
2 msk smör
1 dl rödvinsvinäger
5 dl vatten + 1 fiskbuljongtärning
1 krm salt 1
100 g smör

Gör så här

1
Skölj och torka av filéerna. Dela stora filéer i portionsbitar, portionsstora filéer delas inte. Sätt fisken i kylskåpet tills rödbetsbädden är färdig.

2
Grönt: Lägg tunnskuren purjo och selleri i kallt vatten. När rödbetsbädden är klar och fisken ligger i pannan wokas grönsakerna knappt mjuka i smör och vatten. Salta och peppra.

3
Rödbetsbädd: Skala och skär rödbetorna i pyttesmå tärningar. Smält socker och smör i en kastrull. Vänd ner rödbetstärningarna. Häll i vinäger och vatten. Smula ner buljongtärningen. Koka utan lock tills cirka 2 dl av vätskan återstår. Rör ner smöret klickvis och smaka av med salt och peppar. Såsen får inte koka mer, men hålls varm under lock.

4
Stek fisken 2-3 minuter på varje sida i stekpanna på medelvärme. Lägg upp rödbetor på varma tallrikar, lägg på fisken och garnera med purjo och selleri.


Kommentar:
Vanligtvis bjuder norrmännen skirat smör till en torskmiddag. Eller Sandefjordssmör som är en varmrörd smörsås med grädde och/eller fiskbuljong. Som tillbehör serveras kokt mjölig potatis eller mandelpotatis och kokta morötter. Om man har lyckan att hitta rom i fisken sjuder man denna inslagen i smörgåspapper i saltat vatten och serverar den i skivor tillsammans med fisken. Riktiga kännare tar också tillvara torsklevern som de sjuder i aningen vatten i en glasburk i vattenbad. Torsk med rogn och mölje heter denna ensemble på norska.
I vår moderna torskrätt ingår rikligt med smör, men vi hoppar över rommen och levern. Torsk med rödbetssås har skapats av köksmästaren Lars Erik Underthun som basar för verksamheten på stjärnkrogen Spisestedet Feinsmecker i Oslo.
Att dricka till:
Norrmännen dricker allt som oftast rött vin till torsk. TV4-kocken Anders Levén föreslår Wente cabernet sauvignon 1997 (26006), 85 kr. Detta vin tål
vinägerns syra i rödbetssåsen.
Eller släpp ner några skivor lime och lite selleriblast i en tillbringare med vatten och is och servera till.