10 glas

Du behöver

  • 10 äggulor
  • 6 ½ dl vispgrädde
  • 2 citroner
  • 2 ½ dl strösocker
  • jordgubbar
  • blåbär

Mandelflarn

75 g smör
1 ägg
1 ½ dl strösocker
1 dl havregryn
1 dl sötmandel, finhackad
1 msk vetemjöl
1 tsk bakpulver

Ugn: 175°

Gör så här

1

Vispa samman äggulor och 1 1/2 dl av grädden i en skål. Tvätta citronerna väl och riv skalet. Pressa ur saften. Blanda citronskal och saft med socker i en kastrull och koka upp.

2

Sila ner den varma lagen över äggulorna under omrörning. Häll tillbaka äggvispet i kastrullen och värm under omrörning tills krämen tjocknar. Ta den av värmen. Låt svalna, rör då och då. Låt sedan krämen stå i kyl tills servering.

3

Vispa resten av grädden. Varva citronkräm, grädde och bär i portionsglas. Servera med mandelflarn.

4

Mandelflarn: Smält smöret i en kastrull. Vispa ägg och socker pösigt. Blanda i havregryn, hackad mandel, mjöl, bakpulver och smält smör och rör om till en smet. Klicka ut sex teskedsstora klickar på en plåt med bakplåtspapper. Grädda i ca 8 minuter. Böj dem eventuellt över en kavel eller flaska. Servera till citrondesserten.