Du behöver
- 4 st kycklingklubbor
- 1 st vitlök delad i klyftor
- 2 msk olivolja
- 2 st pressade vitlöksklyftor
- salt och peppar
- 0.5 tsk chiliflingor
Grönsaker
1 st aubergine
2 st squash gärna grön och gul
1 st röd paprika
1-2 st röda knipplökar
12 st cocktailtomater
olivolja till stekning
salt och peppar
Till servering och garnering
2 dl tjock yoghurt
1 msk olivolja
0.5 st citron det yttersta finrivna skalet
0.5 st citron
3-4 msk finstrimlad persilja
Gör så här
Sätt ugnen på 175 grader.
Lägg kycklingklubborna och vitlöksklyftorna i en bunke och blanda med oljan. Gnid in kycklingen med pressad vitlök, salt, peppar och chiliflingor. Låt marinera i rumstemperatur cirka 10 minuter.
Lägg kycklingen och vitlöksklyftorna på en plåt med bakplåtspapper och tillaga mitt i ugnen cirka 40 minuter, eller tills de är klara. Vänd 2 gånger under tillagningstiden.
Ansa och skär aubergine och squash i cirka 1 1/2 cm tjocka skivor. Dela, kärna ur och skär paprikan i avlånga bitar. Skala och skär rödlöken i ca 1 centimeter tjocka skivor. Nagga tomaterna med en gaffel.
Pensla grönsakerna med oljan och stek dem i grill- eller en vanlig stekpanna cirka 1 1/2 minut på varje sida. Fräs tomaterna i oljan cirka 3 minuter. Lägg grönsakerna efter hand i en ugnssäker serveringform, salta och peppra mellan varven. Sätt formen på nedersta falsen i ugnen, när cirka 10 minuter av kycklingens stekningstid återstår.
Blanda ihop yoghurt, olivolja och citronskal.
Ta ut kycklingen, pressa över saften ur citronhalvan. Toppa grönsakerna med persiljan. Servera kycklingen med grönsakerna och yoghurten.
Ge kycklingen extra smak med chiliflingor och pressad vitlök. Rostade grönsaker och yoghurtsås med citron blir fräscha tillbehör.