Du behöver
- 1 st kyckling ca 1,4 kg
- 2 l vatten
- 1 st purjolök
- 1 st morot
- 1 msk salt
- 10 st vitpepparkorn
- 1 st gul lök
- 1 st äpple
- 1 msk rapsolja
- 2 tsk curry
- 4 dl buljong från kycklingkoket
- 1.5 msk ingefära riven färsk
- 2 msk pressad limesaft eller citronsaft
- 2 tsk strösocker
- 1 msk majsstärkelse
- 2 dl matlagningsgrädde eller kokosmjölk
Garnera med:
koriander eller persilja
Servera med:
morötter och purjolök stekta
ris
soja
Gör så här
1
Lägg kycklingen i en gryta och tillsätt vattnet. Koka upp och skumma väl. Tillsätt purjolök och morot i bitar, salt och pepparkorn och koka tills kycklingen är klar, ca 1 timme. Ta upp kycklingen och rensa köttet från skinn och ben . Sila buljongen och använd den till såsen.
2
Skala och hacka löken. Riv äpplet. Fräs lök och äpple i en kastrull med olja ett par minuter. Tillsätt curry och fräs lite till. Späd med kycklingbuljong. Tillsätt ingefära, limesaft och socker och koka i 4–5 minuter.
3
Rör ut majsstärkelse i grädden och red av såsen. Lägg i kycklingköttet och koka ihop ett par minuter under omrörning.
4
Häll upp i en skål och lägg eventuellt på stekta morötter och purjolök. Garnera med koriander och servera med ris och soja.