Du behöver
- 750 g lammkött benfritt
- 2 st gula lökar
- 2 st vitlöksklyftor
- 2 msk smör
- 0.5 dl kalvfond
- 2 dl vatten
- 250 g champinjoner
- 1 st squash grön
- 1 st aubergine
- 1 msk havssalt
- 2 msk rapsolja
- 1 st ajvar 350 g
- 1 st bönor 380 g
- 2 tsk gurkmeja
- 2 tsk strösocker
- salt svartpeppar
Servera med:
tabbouleh se recept
turkisk yoghurt
Gör så här
1
Tärna köttet. Skala och grovhacka löken. Skala och krossa vitlöken. Bryn köttet i omgångar i en stekpanna med smör. Tillsätt lök och vitlök i den sista stekomgången och låt det fräsa med en stund. Lägg över i en gryta.
2
Tillsätt fond och vatten till grytan och koka upp. Sjud på svag värme i ca 45 minuter. Känn efter att köttet är mört.
3
Ansa svampen, och dela stora svampar. Skär squash och aubergine i bitar och lägg i ett durkslag. Salta och låt grönsakerna ligga 10 minuter. Skölj grönsakerna i kallt vatten och låt dem rinna av.
4
Fräs svamp, squash och aubergine i het stekpanna med olja, och lägg över i grytan tillsammans med ajvar relish. Låt sjuda i 10 minuter.
5
Skölj bönorna i kallt vatten i en sil. Tillsätt bönorna till grytan, rör om och låt grytan bli het. Tillsätt gurkmeja och socker och smaka av med salt och peppar. Servera grytan med tabbouleh och turkisk yoghurt.