Huvudvärk av värktabletter?

Kanske en konstig fråga, men kan man få huvudvärk av ­huvudvärkstabletter? Jag har under flera veckor ätit värk­tabletter för muskelvärk. Jag har tagit en Ipren kombinerat med en till två Alvedon ett par gånger om dagen. Inte alla ­dagar, men ganska ofta.

Läs även: Anna ignorerade kroppens varningssignaler: ”När jag vaknade kunde jag inte röra mig”

När muskelvärken började lägga sig, och muskeln läkte, fick jag i stället dov huvudvärk. Det är en värk som inte försvinner när jag tar värktabletter. Kan det vara att jag åt värktabletter för länge? Hur lång tid tar det innan huvudvärken försvinner? Det blir lite bättre för varje dag.

Erika

Doktor Kenneth Ilvall svarar:

Biverkningar som kan uppkomma från läkemedel är ibland väldigt långsökta och det kan ju verka motsägelsefullt att olika former av huvudvärkstabletter ger just ­huvudvärk. Smärtcentrum fungerar så att vi egentligen bara kan ta till oss och processa ett huvudspår i smärtintrycken. Förvinner det så ersätts det av nästa i inten­sitetsnivåtrappan.

Läs även: Migränläkaren: Då ska du söka hjälp för dina besvär

Det finns vissa som alltid får huvudvärk, eller till och med migrän, på fredagskvällen då man slappnar av och axlarna åker ned. Anspänningar i nacken och skuldrornas muskler är ofta orsaken till huvudvärk som börjar i nacken och sprider sig fram till pannan.

Att värken minskar succesivt är ju positivt, men om den inte försvinner är det bra att få det undersökt så det inte är någon nerv som hamnat i kläm. Då behöver man ibland stretcha ordentligt med hjälp av duktiga naprapater eller fysioterapeuter.

Kenneth

Läs även: Behandla migrän: Förebyggande åtgärder, nya läkemedel och naturliga alternativ

Fråga doktorn

Kenneth Ilvall är specialist i allmänmedicin på digitala vårdtjänsten Medicheck. Han svarar också på läsarnas frågor i Hemmets Journal.

När du skriver till honom är det viktigt att du beskriver dina symtom noga. Tänk också på att alla brev och mejl inte kan besvaras. Ett urval av frågorna besvaras i tidningen och publiceras eventuellt också här på hemsidan.

Maila till hj.experter@egmont.se

Skriv ”Fråga doktorn” i ämnesraden. 

Du kan även skicka brev till: Fråga doktorn, Hemmets Journal,  205 07 Malmö 

Alla frågor hanteras med sekretess.