Snön har fallit över Dalsland och genom verandafönstren på det röda huset glittrar det av levande ljus. Den som kikar in ser också en julgran, kransar och annat pynt som skapar gammaldags stämning. Det är Vibeke Svenningsens förtjänst, hon älskar att skapa julmys med vackra stilleben och dukade bord. Och man kan förstå att Bullerbymiljön här i sekelskifteshuset i Gustavsfors inspirerar.
Vibeke hade länge drömt om ett torp där hon kunde få uttrycka sin kreativitet.

På önskelistan stod lantliga omgivningar och ett kök med vedspis. Men när hon och maken Hans Petter förra året kom på visning, framstod huset inte som särskilt charmigt. Någon vedspis fanns där inte, och huset var nedgånget. Men de såg båda snabbt var de skulle kunna sätta en eldstad, och vad som mer kunde göras.
Ekekullen i Gustavsfors
Här bor: Vibeke och Hans Petter Svenningsen.
Jobbar som: Vibeke är frilansfotograf och stylist. Hans Petter är adjunkt. Instagram @vibekedesign och @hppåtorpet
Huset: Byggt 1912 i Gustavsfors.
Började renovera direkt
– Jag blev snabbt väldigt exalterad när vi var här, jag såg möjligheterna, säger Vibeke. Jag var bara tvungen att hålla mig lugn tills efter visningen, och hoppas att huset skulle bli vårt.

Det blev det, och paret började direkt med renoveringen. Som tur var hade de god erfarenhet av restaurering sedan tidigare. Först tog de
tag i nedervåningen, och sov under tiden i det dåvarande tv-rummet. Till vissa moment anlitade de dock experthjälp, som till murning av eldstaden. Resten av köket fick också ett lyft, med inredning från Ikea och detaljer som matchar den gammeldags stilen. Ytskikt i kök och övriga rum gick de också över.
– Vi valde att börja med målning av golven och att tapetsera väggarna. Sen får vi se om vi går mer på djupet så småningom, säger Vibeke.

Läs även: Höloftet blev festvåning med loppisfynd: ”Skiten” i ladan fixar stämningen
Vibekes jultips!
- Gå ut i skogen och hitta naturmaterial att dekorera med
- Leta efter gamla julprydnader på loppis året runt
- Baka pepparkakahus – det skapar stämning på alla vis
- Gör egna girlanger och häng runt dörrkarmar både ute och inne.

Samlar material i naturen
Hon har varit mån om att ge alla rum olika tapeter och stil. Oftast blir hon nöjd direkt, men ibland måste hon måla eller tapetsera om igen. Tapeten hon valde i övre hallen är en fröjd av blommor och blad som hon älskar. I sovrummet sattes en tapet med fåglar upp, den tyckte Vibeke först gav ett lite rörigt intryck, men idag är hon väldigt nöjd med slutresultatet. Inte minst tack vare garderoben som fått dörrar gjorda av gamla fönster. Överlag är mycket av inredningen återbruk. Vibeke och Hans Petter delar intresset för att gå på på loppisar och här och var syns också fina hemmabyggen.
Läs även: Paret restaurerade sommarhuset från 1887: ”Det här har varit värt varenda krona”

– Jag tycker mycket om att hitta på kreativa lösningar helt själv, säger Vibeke.
Glasverandan var något Vibeke föll pladask för när de var på visning. Där njuter hon av att styla och duka året runt. Vibeke gillar förändringarna som de olika årstiderna erbjuder, och inreder i takt med dem. Naturens palett och alla högtider är något hon inspireras av och glasverandan har hunnit bli både påskgul med massor av vårblommor, och nu stämningsfullt julpyntad med röda inslag.
– Jag är mycket ute i naturen och samlar på material som jag använder till dekorationer, buketter, kransar och dukning, säger Vibeke. Och så läggs det en hel del pengar på blommor …


Läs även: De bor högst upp i ett vattentorn: ”Vyn är helt magisk”
Julmys på verandan
I adventstid doftar hela huset ljuvligt av julblommor, kryddor och dekorerade apelsiner. Det sprakar hemtrevligt av veden i brasan och glöggen hålls varm i mässingskannan som Hans Petter har hittat på loppis. Snart är det dags för glöggmys och lussekatter på glasverandan.
– Jag blir lugn när jag sitter och julpysslar, säger Vibeke. Och så drömmer jag om kommande vårprojekt. Nästa steg är att ta tag i trädgården, vi planerar stenläggning och en uteplats.

Hon fortsätter:
– Vi ser fram emot att utforska närområdet lite mer. Det finns många vandringsmöjligheter och en badplats precis i närheten. Men först ska vi fira jul jul ordentligt!










































