Budapest är en stad som imponerar med sin ståtliga arkitektur, rika historia och levande kulturliv. Från första advent kläs staden i ett magiskt sken med vackra juldekorationer, doften av kryddig glögg och marknader som bjuder på både hantverk och delikatesser.
Under några minnesvärda dagar får du upptäcka Budapests sevärdheter, åka båt på Donau, smaka på det ungerska köket och njuta av trevligt sällskap. Resans höjdpunkt blir en konsert med violinisten och dirigenten André Rieu.
En fulländad resa för dig som vill njuta av kultur, musik och julstämning i en av Europas vackraste städer!

Budapest 28/11–1/12 2025
Dag 1
Vi anländer till Budapest och tar oss till vårt centralt belägna hotell, Mercure Budapest City Center. Här bor vi med gångavstånd till stadens främsta sevärdheter, restauranger och kaféer. Efter incheckning finns tid att i lugn och ro bekanta sig med omgivningarna eller ta en första promenad längs stadens vackra boulevarder.
Passa gärna på att besöka julmarknaderna i Budapest under vistelsen. Den mest kända ligger på huvudtorget Vörösmarty tér, bara fem minuters promenad från hotellet. Här hittar du hantverk, juldekorationer och klassisk ungersk julmat. Vid Sankt Stefansbasilikan finns också en charmig marknad med en ljusshow projicerad på kyrkfasaden.
På kvällen samlas vi för en gemensam middag.

Dag 2
Efter frukost ger vi oss ut på en guidad stadsrundtur där vi får upptäcka Budapests främsta sevärdheter på både Buda- och Pestsidan – de delar av staden som fram till 1873 var två olika städer. Pests boulevarder, med parisiska kaféer, teatrar och museer, är stadens kommersiella och kulturella centrum och ett område som är listat på Unescos världsarvslista.
Vi beundrar stadens praktfulla och historiska byggnader även på Budasidan, blickar ut över floden Donau och stadens mest kända bro, Kedjebron, som förenar de två delarna av staden.
Turen avrundas med en gemensam ungersk lunch, på en trevlig lokal restaurang. Denna eftermiddag är fri för egna upptäckter, för kanske ett kafébesök eller för att titta i stadens butiker.
På kvällen väntar resans höjdpunkt, en minnesvärd konsert med André Rieu. Den världsberömde violinisten och dirigenten från Nederländerna bjuder på klassiska mästerverk, valser, underhållning och en fantastisk stämning tillsammans med sin 60-mannaorkester Johann Strauss Orchestra. Konserten är ett tillval, se priser i resfakta.
Dagens middag intas på egen hand.

Dag 3
Förmiddagen är fri för egna aktiviteter. Passa på att utforska Budapest i egen takt – du når de flesta av stadens olika delar till fots. Här finns exempelvis möjlighet att besöka något av stadens berömda spabad med vatten från varma källor, ta en promenad längs paradgatan Andrássyavenyn, beundra Budaslottet, Fiskarbastionen eller något av huvudstadens intressanta museer, kyrkor eller minnesplatser från andra världskriget.
På eftermiddagen samlas vi för en avkopplande båttur på Donau. Från båtens däck får vi njuta av stadens vackra silhuett och se många av de mest kända byggnaderna.
Dagen avslutas med en gemensam middag med underhållning i folkloristiska tecken.
Det blir en stämningsfull kväll med god mat och härlig atmosfär.

Dag 4
Efter frukost besöker vi Budapests stora saluhall – en imponerande, färgstark och livlig plats fylld av kryddor, mat, hantverk och traditionella produkter. Här kan du möjlighet att provsmaka lokala delikatesser som langos, korvar eller ungersk salami och får ett perfekt tillfälle att köpa hem något gott eller kanske en souvenir.
Resten av förmiddagen är fri för egna aktiviteter innan vi återsamlas för transfer till flygplatsen och vårt flyg hem, fyllda av fina minnen från en innehållsrik resa.

Resefakta
Avresa: 28 november 2025.
Hemresa: 1 december 2025.
Pris: 15 995 kr per person i dubbelrum
Allt detta ingår:
- Flyg från Stockholm, Göteborg eller Köpenhamn t o r till Budapest inkl flygskatt och ett incheckat bagage.
- 3 nätters logi i 2-bäddsrum med dusch/wc på 4-stjärnigt hotell, Mercure Budapest City hotell.
- 3 frukostar, 1 lunch, 2 middagar, varav en med kvällsunderhållning i folkloreanda.
- Guidad stadsrundtur.
- Båttur på Donau.
- Bussresor enligt program.
- Besök på Budapests saluhall.
- Whispers (hörsnäckor)
- Guide från Jörns Resor
- Representant från Hemmets Journal vid minst 25 deltagare.
Tillägg:
- Enkelrumstillägg 1 945 kr
- Biljett till konsert med André Rieu finns i två kategorier:
Parkett: 1 550 kr (sektor 008)
Läktare: 1 100 kr (sektor 108) - Avbeställningsskydd och reseförsäkring.
Boka: Mejla info@jornsresor.se eller ring Jörns på 0770-78 70 00 eller besök www.jorns.se.
Vid bokning får du övriga resevillkor.
Vi reserverar oss för eventuella program-, pris-, valuta- och tidtabellsändringar utanför vårkontroll.