Bryssel med Peder Lamm – drömresa för alla loppisälskare

Följ med till Bryssel och botanisera bland fynden på kända loppisar och antikmarknader med Peder Lamm som ciceron! Antikviteter, vintage, porslin, möbler och konstverk blandas med kuriositeter och samlarobjekt.

Bryssel har flera kända loppisar och marknader, som Jeu de Balle, en populär destination för både lokalbefolkning och turister. Den ligger i gamla stadsdelen Saint-Géry där det även finns lokala matstånd och kaféer, för att avnjuta en lunch eller fika.

Broc Antik Market strax söder om Waterloo, är kanske den bästa loppmarknaden. Den besöker vi sista dagen och upplever en speciell atmosfär med spännande och ovanliga föremål.

Under Peder Lamms ledning får vi veta mer om olika föremål, trender och vad som är ett ”bra köp”. Han hjälper också till att förmedla frakt vid behov.

Waterloo är ju också känt för sin historiska betydelse, och sista dagen gör vi också ett besök vid monumentet Lions Mound.

Konst- och antikexperten Peder Lamm är vår ciceron under resan. Foto: Pressbild

Bryssel 24–27 april 2025

Dag 1

Ankomst Bryssel, busstransfer till hotellet. Gemensam middag på lokal restaurang.

Grand Place i Bryssel är ett imponerande torg. Foto: Specialresor

Dag 2

Tillsammans med Peder Lamm besöker vi loppmarknaden Jeu de Balle med sin charmiga atmosfär, där många av säljarna är passionerade samlare och ofta berättar historier om sina ovanliga föremål. Intill marknaden finns flera vintagebutiker och gallerier. Lunch på egen hand, vi rekommenderar området vid Grand Place. Under eftermiddagen visar Peder oss vidare runt i Bryssel.

Middag på egen hand, men den som vill är välkommen att äta med Peder och vår färdledare.

Kuriositeter hos en av säljarna på Broc’ Antik Market. Foto: Broc’ Antik Market

Dag 3

En kort promenad från hotellet ligger Sablon Antiques Market, en av de äldsta marknaderna i Bryssel med allt från smycken till keramik, glas, konst och porslin. Lunch, eftermiddag och middag på egen hand, men den som vill är välkommen att äta med Peder och färdledaren.

Belgien är en gammal kolonimakt och fortfarande finns mycket från afrikanska länder på loppisarna. Foto: Shutterstock

Dag 4

Frukost och utcheckning från hotellet. Buss tar oss till Lions Mound, Lejonkullen, som restes för att hedra soldater som deltog i slaget vid Waterloo år 1815. Därefter besöker vi Broc’ Antik Market, kanske den bästa loppisen med säljare från hela Europa. Det finns också gott om matställen. Efter marknaden tar vår ciceron och färdledare oss med på något aktuellt och intressant för dagen, före vår gemensamma middag och avfärden mot flygplatsen.

Vi besöker ”Lejonkullen” vid Waterloo. Foto: Specialresor

Resefakta

Avresa: 24 april 2025
Hemresa: 27 april 2025
Pris: 14 990 kr

I priset ingår:

  • Flyg Stockholm–Bryssel t/r inkl. skatter och avgifter
  • 3 övernattningar, del i dubbelrum
  • 3 frukostar, 2 middagar inkl dryck
  • Guide, antikexperten Peder Lamm
  • Bussresor i Belgien inkl dricks till chaufför
  • Besök och utfärder enligt program
  • Resegaranti och färdledare från Specialresor

Tillägg:

Flyg från Köpenhamn: 595 kr
Enkelrum nätter: 3230 kr
Avbeställningsskydd och reseförsäkring

Boka så här:

Ring Specialresor på 054–18 89 00 eller mejla på info@special-resor.se

Vid bokningen får du övriga resevillkor.

Vi reserverar oss för eventuella program-, pris-, valuta- och tidtabellsändringar utanför vår kontroll.

Ett samarbete mellan Specialresor och Hemmets Journal/Icakuriren.

Scroll to Top