Du behöver

  • 50 g jäst
  • 150 g smör
  • 5 dl mjölk
  • 1.5 dl sirap vit
  • 0.5 tsk salt
  • vetemjöl ca 15 dl

Fyllning:

2 dl sötmandel
100 g smör
1 dl strösocker
1 tsk stött kardemumma

Pensling:

ägg
mandelsplitter

Ugn: 250°

Gör så här

1
Smula ner jästen i en skål. Smält smöret i en kastrull och tillsätt mjölken. Värm till 37°. Häll degspadet över jästen och rör tills jästen lösts upp.

2
Tillsätt sirap, salt och det mesta av mjölet. Arbeta degen väl tills den släpper skålens kant. Låt jäsa övertäckt i 40 minuter.

3
Fyllning: Mal mandeln och rör ihop den med rumsvarmt smör, socker och kardemumma.

4
Ta upp degen på mjölat bakbord och dela den i två bitar. Kavla ut varje bit till en rektangel som är 25×40 cm. Bred på fyllning längs med halva kakan på längden. Vik över andra halvan.

5
Skär degen i 2 cm breda remsor och vrid dem. Snurra ihop till en lös knut och lägg dem på en plåt med bakplåtspapper.

6
Låt jäsa övertäckta i 30 minuter. Pensla med uppvispat ägg och strö på mandelsplitter. Grädda mitt i ugnen i ca 8 minuter.