Det är många genom åren som har undrat om inte Tony Nordström tog sig vatten över huvudet när han köpte tornet i Hagaström, i utkanten av Gävle, 2004.
Till och med han själv.
– Haha, ja, jag har mer än vid ett tillfälle funderat över vad jag håller på med egentligen. Det har krävts enormt mycket både tid, slit och pengar där min syn på tålamod har förändrats rejält. Trots det ångrar jag ingenting. Det är fantastiskt att bo på den här platsen och var värt allt arbete, säger Tony.

Tony Nordström
Ålder: 62 år.
Familj: Sambon Pan, dottern Ida, 7 år.
Bor: I det gamla vattentornet i Hagaström, Gävle.
Gör: Elektriker med egen firma.
Har byggt det mesta på egen hand
Familjen – som även består av sambon Pan Kaewprasert och sjuåriga dottern Ida – sov sina första nätter i sitt nya hus i julas.
I väntan på att det sista skulle bli klart, bland annat tvättstugan i etaget under, bodde de bara på helgerna fram till den riktiga inflyttningen under februari och mars.
– Plånboken har fått styra. Om jag hade haft gott om pengar skulle det ha varit klart tidigare. Dessutom har jag byggt nästan allting på egen hand, vid sidan av mitt yrke som elektriker med egen firma. Det är inte ens värt att ge sig på ett försök att räkna ut antalet timmar som jag lagt här på kvällar, helger och semestrar.

Balkong runt hela tornet
Tongångarna hos alla dem som var skeptiska tidigare ändras garanterat när de ser vad Tony åstadkommit.
– Visst har det varit ett lite galet och ett inte helt vanligt projekt. Det är ju långt från alla som köper ett vattentorn att bo i. Men samtidigt en väldigt häftig och rolig utmaning där jag är allra mest nöjd med balkongen, ler han.
Något som inte är så svårt att förstå. Med sina 34 meter över marken är utsikten från balkongen underbar. Dessutom går den hela vägen runt tornet, vilket gör att man kan se åt alla väderstreck.
– Vyn är helt magisk och är nog svår att tröttna på. Dessutom är det något alldeles extra att kunna förflytta sig efter var solen är och där det blåser minst. Många frågar förresten om det inte svajar lite på toppen då vinden ligger på ordentligt, men det gör det inte. Vi kommer att ha olika möbler runtom på balkongen och även en bubbelpool eller badtunna.

Kan se ända till havet från vattentornet
Att det är en minst sagt annorlunda bostad märks på flera olika sätt.
– När vår dotter berättade för en av lärarna i sin förskoleklass att vi skulle bo högt upp i ett vattentorn trodde de inte på henne, berättar mamma Pan med ett leende.
Men det är ju i allra högsta grad sant och alla som besöker familjen får möjlighet att skåda ända till havet under klara dagar. Släkt, vänner och andra besökare som lider av höjdskräck har det däremot antagligen lite si och då med njutandet …
– En vän var tidigare lite tveksam till att komma hit på grund av sin höjdrädsla, men nu när han sett bilder på hur det blev verkar det som att han har ändrat sig och ska försöka komma hit ändå, säger Tony.

Hissen var den dyraste investeringen
Ja, det är en alldeles speciell känsla att kliva in i hallen/slussen på markplan och sedan ta sig upp till huset via familjens egen hiss. Den fanns inte på plats från början.
I början av renoveringen fick Tony ta trapporna upp och ned.
– Då fick jag starka ben om inte annat, säger han.
För att kunna få upp alla maskiner och byggmaterial investerade han i en bygghiss för 140 000 kronor. Personhissen tillkom i fjol och den byggde Tony själv hisschaktet till.
– Det är den dyraste investeringen av allt, för den kostade totalt 1,2 miljoner kronor. Men det var ju en nödvändighet för att vi skulle kunna bo här och jag kan lova att det är skönt när man glömt något i bilen där nere som man måste ha. Dessutom är det viktigt ur brandsäkerhetssynpunkt att ha olika utrymningsvägar.

Smarta lösningar
Planlösningen består av ett kombinerat kök och vardagsrum, tre sovrum och två badrum. Ida är extra stolt över diskobelysningen som pappa har installerat i hennes rum. Ibland är det inte helt fel att ha en förälder som är elektriker.
Tekniken styrs från ett rum under boendevåningen – där även pannan till deras bergvärmepump finns. I detta, vattentornets balja, har de också en praktisk och smart tvättstuga. Till den har Tony installerat ett rör som gör det möjligt att slänga all tvätt direkt ned från bostaden.
– Det är mycket smidigt och sparar en hel del tid. Jag har tänkt praktiskt och gjort flera speciallösningar i stil med denna.
Inredningen är stilren och modern. Och tar också vara på ytorna.
– Vi vill gärna behålla den stora och öppna känslan. Därför ser vi till att inte ha så många saker, säger Pan.

Ser fram emot mer tid ihop
Något som paret vill prioritera nu är att skapa en fin trädgård. Äppleträd är planterade sedan tidigare och nu finns tid att gå loss med olika rabatter.
– Framför allt tycker Pan att det är roligt att odla. Ytan finns ju, då tomten är på ett par tusen kvadratmeter, säger Tony.
Tonys arbetsinsats i projektet är något utöver det vanliga. Han har visat en enorm vilja, oräddhet och envishet. Då ska man också tänka på att han drabbades illa av covid-19 och var sjukskriven i ett halvår.
– Jag blev inlagd på sjukhus och var så pass dålig att det var nära att läkarna kopplade in respirator. Som tur var hade pandemin pågått ganska länge och de visste vilka mediciner som kunde hjälpa. Om jag blivit sjuk i början av coronatiden kanske jag inte hade överlevt. Jag är glad att jag klarade mig.
Att ge upp sitt byggande har det trots tuffa motgångar aldrig varit tal om. Och det är både han och övriga familjen väldigt glada över.
– Min sambo brukade skoja om att jag skulle till min darling när jag åkte hit för att jobba. Och jag har ju känt att jag varit borta mycket från familjen. Men det får vi ta igen nu, säger Tony med ett leende.
Utsikterna är goda – i dubbel bemärkelse.
20 år till inflyttning
2004 – Tony Nordström köper det gamla vattentornet i Hagaström av Nilsson Kraft AB med en första ambition att förvandla det till två lägenheter. Priset var 100 000 kronor.
2014 – Efter tio år får Tony äntligen bygglov att omvandla vattentornet till ett unikt boende. När samtliga tillstånd är klara har han bestämt sig för att bygga ett eget hus högst upp i stället för två lägenheter.
2024 – En av de största milstolparna i projektet är installationen av hissen, som underlättar både transport av material och boende. Hisschaktet har han byggt själv. Tidigare hade de under flera år en bygghiss.
Julen 2024 – Första nätterna som familjen sover i sitt nya hus. Bor därefter där på helgerna ett par månader framöver.
Februari/mars 2025 – Familjen lämnar sitt tidigare hus och flyttar in.