Victorias kungliga superår 2016
Det har verkligen varit ett speciellt år för vår kronprinsessa. Lycklig mamma till en liten prins, stolt faster till en annan, två vackra dop, födelsedagsfirande för pappa kungen i dagarna tre och eget firande på Öland. Lägg till utlandsresor, prisutdelningar och hyllade tal!

Victorias år i bilder:

Höggravida Victoria med Daniel på representationsmiddag på Stockholms slott den 3 februari 2016. Då var det knappt en månad kvar till dess att de skulle bli tvåbarnsföräldrar.

Inte var det tvillingar, och inte heller en hamster, utan Oscar, 52 cm lång och 3655 gram tung, som låg i mamma Victorias mage.

Han är här! Den 2 mars föddes prins Oscar Carl Olof, hertig av Skåne, på Karolinska sjukhuset i Solna.

Här har prinsessan Estelle hälsat på lillebror på Karolinska sjukhuset. Hela familjen mådde bra och åkte sedan hem till Haga slott.

När pappa kungen fyllde 70 år firades det i dagarna tre! Den 29 april var prins Carl Philip, kronprinsessan Victoria och prins Daniel på konsert på Nordiska museet.

När pappa kungen firades på Valborgsmässoafton gjorde Victoria succé under lunchen i Stadshuset i denna randiga klänning från Dolce & Gabbana.

Prins Oscar gjorde debut när kungen fyllde 70! Då samlades familjen på Lejonbackens slottsterrass i Stockholm för att ta del av folkets jubel.

På kvällens bankett i rikssalen bar Victoria denna vackra puderrosa klänning från favoritdesignern Elie Saab.

När prins Oscar skulle döpas i maj i Slottskyrkan gick det vilt till. Leonore dansade till trosbekännelsen, Nicolas lekte med en tandborste, Estelle hällde upp dopvattnet - men huvudpersonen själv sov som ett rutinerat proffs i pappas famn.

Låtskrivaren Max Martin fick Polarpriset 2016, men priset för bäst klädda tog utan tvekan Vickan! Urtjusig klänning från Ralph Lauren med kroppssmycke från H&M Conscious.

En strålande lycklig Victoria hyllades på sin födelsedag utanför Sollidens slott på Öland när hon fyllde 39 år.

Och sedan var det dags för dop! Hela kronprinsessfamiljen är samlad när prins Alexander döps i Drottningholms slottskapell den 9 september 2016.

Victoria älskar att ha sitt hår uppsatt. Hon är lika vacker i en klassisk svinrygg som i en låg knut. Extra festsnygg blev hon med hårsmycken och matchande örhängen. Alla frisyrer är från 2016.
Nästa år fyller Victoria 40 år och vi ser fram emot sommarens festligheter!