Du behöver
- 3 st ägg
- 2 dl socker
- 3 dl vetemjöl
- 2 tsk vaniljsocker
- 1.5 tsk bakpulver
- 0.75 dl kokande vatten
Lemoncurd:
citron rivet skal och 1 dl pressad saft
3 st äggulor
2 dl socker
100 g smör
Garnera med:
3 dl vispgrädde
200 g hallon
Ugn: 225°
Gör så här
1
Vispa ägg och socker vitt och pösigt, gärna med elvisp. Blanda mjöl, vaniljsocker och bakpulver och sikta ner i smeten. Tillsätt kokande vatten och rör om till en jämn smet.
2
Bred ut smeten på plåt med bakplåtspapper och grädda mitt i ugnen i 7 minuter. Strö på rikligt med socker och stjälp upp kakan på papper och lossa bakplåtspappret. Låt svalna.
3
Lemoncurd: Skrubba citronerna i varmt vatten. Riv skalet fint och pressa ur saften. Blanda citronskal- och saft, äggulor och socker i en kastrull. Värm under omrörning tills smeten tjocknar något.
4
Ta kastrullen från värmen och vispa i smöret i klickar. Låt krämen kallna ett par timmar i kylskåp. Bred lemoncurden över kakan och täck med vispad grädde. Strö över hallon och rulla ihop tårtan från långsidan. Garnera eventuellt med vispad grädde och hallon.