Du behöver

  • 2.5 dl vetemjöl
  • 100 g smör eller margarin
  • vatten ca 2 msk kallt

Fyllning:

1 st krabbkött burk
400 g räkor med skal
1 pkt broccoli
200 g champinjoner färska
1 st mozzarellaost
4 st ägg
4 dl mjölk
1 tsk italiensk salladskrydda
salt
1.5 dl riven ost

Sås:

2 dl lätt crème fraiche
100 g röd stenbitsrom
dill

Ugn: 225°

Det här behövs för ca 6 port:

Gör så här

1
Finfördela matfettet i mjölet till en grynig massa. Tillsätt vatten och arbeta raskt ihop till en deg. Lägg den kallt att vila en stund.

2
Tryck ut degen i en pajform, ca 24 cm i diameter. Nagga i botten och förgrädda mitt i ugnen ca 15 minuter.

3
Koka broccolin under tiden i lättsaltat vatten enligt förpackningens anvisningar. Låt den rinna av. Ansa och skiva svampen. Fräs den i lite matfett tills vätskan har kokat in.

4
Skala räkorna. Låt krabban rinna av. Skär mozzarellaosten i tärningar.

5
Fördela broccoli, svamp, musslor, krabba och det mesta av räkorna, (spara några till garnering) mozzarella och riven ost.

6
Vispa samman ägg och mjölk, salt och salladskrydda. Häll blandningen i det fyllda pajskalet och grädda mitt i ugnen i ca 25-30 minuter eller tills äggstanningen har stelnat.

7
Rör samman creme fraichen med stenbitsrom och finhackad dill. Smaka av

8
Garnera med resterande räkor och lite dill. Servera såsen och en grönsallad till.