Du behöver

  • 2 dl vetemjöl
  • 1.5 dl vatten
  • 3 st ägg
  • 1 msk socker
  • 1.5 dl mjölk
  • 75 g smält smör eller margarin

Fyllning:

4 st banan
saft rivet skal och av 1 citron
2 msk honung

Chokladsås:

70 g choklad mörk minst 70% kakaohalt
1 dl vispgrädde
2 msk smör
1 msk rom
1 st mandelspån liten påse

Det här behövs för ca 12 crêpes:

Gör så här

1
Rör samman mjöl och vatten till en slät smet. Dela äggen och blanda ner äggulorna i smeten. Tillsätt socker, mjölk och smält matfett i smeten. Vispa till en jämn smet. Vispa äggvitorna till hårt skum. Rör ner dem i smeten.

2
Hetta upp en crêpepanna eller liten stekpanna. Smörj pannan till den första crêpesen. Sen behövs det inte. Häll i lite smet och “vicka” lite på pannan så att smeten rinner ut. Stek crêpesen på båda sidorna. Lägg dem på en tallrik allt eftersom de blir klara.

3
Skala och mosa bananerna. Tillsätt rivet citronskal och pressad citronsaft. Smaka av med honung Lägg bananmoset i en liten kastrull och värm det. Fördela fyllningen på pannkakorna och rulla samman dem.

4
Hacka chokladen i små bitar. Lägg dem i en kastrull tillsammans med grädden. Låt chokladen smälta under omrörning. Tillsätt smöret när såsen är blank och slät. Smaka av med rom. Rosta mandelspånen lätt i en torr stekpanna.