Du behöver

  • 1 st minikalkon ca 3 kg

Fyllning:

3 st äpplen
15 st katrinplommon
citron skalet av 1
salt och peppar

Glaseringen:

1 st aprikospuré
3 msk ljus soja
3 msk matolja
1 tsk salt
2 krm peppar
0.5 dl vatten

Garnering:

4 st äpplen
16 st katrinplommon
1 st kanelstång
2 msk socker
1 dl rödvin
smör
4 tsk farinsocker

Sås:

6 dl sky+buljong
4 msk mjöl+vatten
1.5 dl vispgrädde
fruktglasering
salt och peppar
soja

Ugn: 175°

Det här behövs för ca 6-8 port:

Gör så här

1
Förbered fyllningen: Kärna ur och grovtärna äpplena. Hacka katrinplommonen. Finstrimla det gula citronsakelt. Blanda samman allt.

2
Skölj och torka kalkonen ut och invändigt. Krydda den invändigt med salt och peppar. Fyll kalkonen med fyllningen och fäst ihop.

3
Rör samman alla ingredienserna till glaseringen. Pensla kalkonen på ryggsidan med glaseringen. Spara resten till mera pensling och till såsen.

4
Lägg kalkonen i en ugnssäker form med bröstsidan nedåt, stek kalkonen i nedre delen av ugnen ca 45 minuter.

5
Vänd kalkonen så bröstet kommer uppåt. Pensla och häll 3–4 dl vatten i formen och ställ tillbaka formen i ugnen. Stek ca 50 minuter per kilo eller tills bröstköttet är ca 82°. Ös kalkonen några gånger under stekningen.

6
Späd med buljong och vispa ur formen. Mät upp och häll skyn i en kastrull. Låt det koka upp. Rör ut mjölet med vattnet till en slät redning. Vispa ner det i skyn och låt såsen koka 3-5 minuter. Rör ner grädden och resterande fruktglasering. Låt såsen koka upp och smaka av med soja, salt och peppar.

7
Dela och kärna äpplena till garneringen. Dela katrinplommonen. Skär äpplena i klyftor. Koka katrinplommonen med socker, kanel och vin. Sila av.

8
Stek äppelklyftor och katrinplommon hastigt i smör och farinsocker.

9
Skär upp kalkonen och lägg äppelklyftor och katrinplommon bredvid. Bjud sås, rödkål, hasselbackspotatis och grönsaker till.