Tioåriga Bissan och ett år yngre kompisen Sham drar åt bältena runt sina kritvita dräkter innan de respektfullt ställer sig mitt emot varandra och hälsar ­genom att böja sina huvuden.

Sedan riktar Bissan blixtsnabbt en hög spark mot Sham som hon elegant parerar med en boxningskudde, eller mitts som det också heter.

– Våra ungdomar tränar här två gånger i veckan. Det är en dyr sport och utan stöd från DOIT hade de inte kunnat göra det, säger gruppledaren Amani Tamerjei.

Läs även: Axel, 19, låter inte cp-skadan vara ett hinder: ”Jag kan inte se några svårigheter”

Vi är på Helsingborgs Kampsportklubb tränings­lokal i stadsdelen Planteringen. Här pågår ett träningspass i den koreanska kampsporten Taekwondo som är en blandning mellan karate och äldre koreanska kampsporter.

På den blåröda mattan som ligger utlagd på golvet i den rymliga lokalen rör sig ett dussintal barn mellan 5–12 år i koreograferade rörelser som de lärt sig av sin tränare.

Träningsgruppen tillsammans med ledarna Mohamad Baalbaki och Amani Tamerjei från Rädda Barnens projekt DOIT. Foto: Per-Ola Ohlsson

Detta är DOIT

DOIT– Delaktighet, Organisering, Inkludering och Trygghet – är ett samarbete mellan Rädda Barnen, Riksidrottsförbundet, lokala myndigheter, skolor och idrottsföreningar.

Alla barn ska kunna idrotta

Men då och då tar leklustan över och barnen improviserar med lite fribrottning. Det får dock aldrig urarta, det ser ­tränaren och ledarna till.
Som när det går vilt till när åttaårige Daniel och nioårige Omar ska visa några sparkar och grepp framför kameran. Efteråt ler de mot varandra och Omar lägger armen om sin något kortare vän.

Medan barnen tränar sitter några av deras mammor i sofforna vid ingången och småpratar. De berättar om hur glada de är för att deras barn fått den här möjligheten till en meningsfull fritidsaktivitet.

– Det är jättebra. Vi hade aldrig haft råd att låta våra barn träna kampsport annars. Våra inkomster räcker inte till allt, säger Asmaa Shebli som är mamma till flickorna Shahed, 10, och Yosra, 7, som båda är fullt upptagna med träningen.

Träningskompisarna Sham Almachet, 9, och Bissan Hameed, 10. Foto: Per-Ola Ohlsson

En annan av mammorna nickar instämmande.

– Min son Daniel har tränat här i två år, men för min dotter Talia är det helt nytt. Hon tyckte det såg så roligt ut att hon också ville börja trots att hon bara är fem år. Jag och min man hade inte själva klarat att betala för dräkterna och träningsavgifterna.

Det är det som DOIT vill motverka. Föräldrarnas ekonomi ska inte vara ett hinder som stoppar deras barn från att delta i olika idrotter på sin fritid.

Läs även: Victor, 12, fick åka på familjehelg för barn med autism: ”Det var ingen som dömde någon annan”

– Det är dyrt med idrott. Taekwondo kostar cirka 3 600 kronor per barn och år med alla träningsavgifter, ­avgifter för graderingar och för dräkterna, säger Amani Tamerjei som är anställd av Rädda Barnen för att leda DOIT på mötesplatsen ”Plantan” i stadsdelen Planteringen i Helsingborg.

8-årige Daniel och 9-årige Omar tränar tillsammans. Foto: Per-Ola Ohlsson

Betydelsefullt för deltagarna

DOIT har funnits i Helsingborg i tre år och har även dans på programmet. Tidigare ingick också fotboll för tjejgrupper i verksamheten. Allt sker i samarbete med de lokala idrottsföreningarna.

– Vi vet att det här betyder mycket för de familjer vi försöker hjälpa. Vi kommer i kontakt med många ensamstående mammor vars barn inte kunnat ägna sig åt någon fysisk aktivitet på fritiden om inte DOIT funnits, säger Amanis kollega Mohamad Baalbaki.

Tillbaka i träningslokalen på Plantagen i Helsingborg sammanfattar tioåriga Shahed Almasri vad hon tycker om träningen.

– Det är jätteroligt. Det är bra att kunna försvara sig om det skulle behövas, men samtidigt handlar det inte om att man ska slåss.

Talia med sin mamma Asmaa Shebli och Shahed tillsammans med sin mamma. Foto: Per-Ola Ohlsson

Läs även: Familjehemmet blev Williams räddning: ”Utan Paula och Patrik hade jag inte kommit så här långt”

2 000 barn får stöd – tack vare Egmontstiftelsen

Rädda barnen tog initiativ till DOIT 2017 sedan det visat sig att bara 20 procent av barnen i socioekonomiskt utsatta områden i Sverige hade tillgång till organiserade fritidsaktiviteter.

– Vi vet att en meningsfull ­fritid är avgörande för en bra uppväxt och en god fysisk och psykisk hälsa. Idag står allt för många barn utanför. Vi är ­glada för att vi kan fortsätta erbjuda barnen det, säger Sara Damber.

Hemmets Journals ägare Egmont stöttar genom Egmontstiftelsen med 4,5 miljoner kronor från 2024 till 2026.

– Stödet från Egmont gör att vi under 2025 kan öppna fler DOIT runtom i Sverige och att ännu fler barn kan få en meningsfull fritid, säger Sara Damber.

Sara Damber är chef för Sverigeprogrammet på Rädda barnen. Foto: Privat

Rädda Barnen beräknar att man tack vare stödet från ­Egmontstiftelsen kan hjälpa ytterligare 2 000 barn i åldern 7-14 år att kunna delta i sport-och fritidsaktiviteter.

– Hittills har vi haft över tusen aktiviteter med 1 500 unika deltagare. Flera av barnen har återkommit ett flertal gånger, enligt Sara Damber som berättar att Rädda Barnen följt upp utfallet:

  • 60 procent av barnen svarar att de genom aktiviteterna fått nya kompisar.
  • 62 procent känner sig piggare i skolan.
  • 75 procent är mer motiverade i skolarbetet.
  • 50 procent av deltagarna har blivit aktiva i förenings­livet.

– Det visar att det är viktigt att fånga upp barnen i socioekonomiskt utsatta områden ­innan andra, mer destruktiva krafter, gör det. En meningsfull fritid är avgörande för den personliga utvecklingen, ­säger Sara Damber.

Egmont ägs av en affärs­drivande stiftelse vars årliga överskott går till att stödja barn och unga i utsatta livssituationer i Sverige, Danmark och Norge.

I ett uttalande om stödet till DOIT säger Heidi Sørensen, direktör för Egmonts Fond­sekretariat:

– Vi är glada över att stödja DOIT och Rädda Barnens ­arbete i Sverige, som ger barn – oavsett var du bor och din familjs ekonomiska förutsättningar – samma chanser till ett normalt vardagsliv genom sport- och fritidsaktiviteter som andra barn. Vi tror att detta är viktigt för att minska de negativa effekterna av social och ekonomisk utsatthet och för att inkludera fler barn i betydelsefulla gemenskaper.