Jag har en 9 år ung blandras, shitzu-coton de tulear. Nu är det så att jag har upptäckt små ärtor på hennes magen, på bägge sidor där juvren ligger. En är kanske en halv centimeter stor, resten är pyttesmå. Veterinären sa att den stora var en juvertumör, och eventuellt kunde de andra vara körtlar i mjölkgångarna, eftersom han tyckte att hon var lite skendräktig, vilket vi inte alls sett själva. Han tyckte att vi skulle avvakta en månad och se, men jag har varit till en annan veterinär och de röntgade henne för att se att de ej kommit till lungorna. Det hade de inte som tur. Men veterinären sa att hon får väldigt ont efter en operation, och det finns inget smärtstillande att ge. Är det verkligen så? Vad råder du — min tanke är så klart att jag vill att de opererar bort tumören, och att man då kan se om den är elakartad eller god. Kan man inte ta en biopsi, visar det inte hur tumören är?
Veterinär Erik Lundberg svarar:
De flesta små knutor man hittar i juvret på en 9-årig tik är juvertumörer. Många är “snälla” såtillvida att de inte sprider sig, andra är elakare och sår ut metastaser. Även “snällare” tumörer, som får sitta kvar, kan maligniseras och bli elaka med tiden.
Naturligtvis skall dessa tumörer opereras bort så tidigt som möjligt. Ett dumt råd man hör ibland är: “Vänta och se om den växer”. Väntar man tills den blivit elak och spritt sig kan man inte längre bota sin hund! De hundar som inte skall opereras är de som kommer att dö av ålder eller annan sjukdom innan tumörerna ställer till elände. Man skall inte heller operera dem med galopperande, elak cancer.
Nålbiopsier tas ofta på tumörer innan operation. Men just de fastare juvertumörerna är olämpliga för nålbiopsier. Patologen behöver se all vävnad och hur tumörcellerna uppträder i kontakt med annan vävnad. Tumören skall istället skäras bort i ett helt stycke, med marginaler runt om. Då riskerar man ingen spridning vid kirurgin och patologen kan bedöma tumörens farlighet.
Lungröntgen är inte nödvändigt om hunden mår fint i övrigt. Den är bra vid misstanke om spridning eller för att utesluta annan sjukdom.
God smärtlindring vid kirurgi är mycket viktig, både för välbefinnandet och sårläkningen. Det finns många olika smärtstillande preparat att använda både före, under och efter operation. Vänd dig till en djurklinik som har modern kirurgisk kompetens och kan ge god smärtlindring åt din lilla vovve!