
Jag har en sheltie på 9 år, och hon har just fått diagnosen liten infektion i livmodern. Jag fick välja mellan operation och antibiotika. Jag valde antibiotika, väl medveten om att problemet kan dyka upp vid nästa löp igen. Hon har fått valpar en gång, vid 3 års ålder. Nu undrar jag hur stor är risken att problemet återkommer vid nästa löp.
Veterinär Erik Lundberg svarar:
Livmodersinflammation är i grunden en hormonell sjukdom. Slemhinnan växer till och bildar sekret under inflytande från hormoner efter löpet. När bakterier från tikens egen flora växer in i livmodern uppstår en varig infektion. Ju mer gift bakterien bildar, desto farligare för tiken. Om livmoderhalsen är sluten så att varet inte kan sippra ut är det också värre.
Din tik hade tur och fick en mildare infektion som gick att få bort med antibiotika. Ibland ges också antihormonell behandling för att öka chansen till läkning.
De flesta tikar återfaller igen inom ett eller ett par år, i så fall bör hon helst opereras.