Nu har vi en konflikt i vår familj som jag behöver hjälp med och det hand-lar om nästa sommar. Min man tycker att vi ska åka två veckor på besök till hans syster och hennes familj i Dalarna. De har en stuga som vi kan få låna gratis och maken trivs i umgänget med sin syster och hennes familj, vilket inte jag gör.

För mig handlar det om artighetsvisiter i Dalarna och jag skulle inte vilja tillbringa min semester där. Vår dotter på 16 år vill åka till sin gamla kompis som hon varit bästis med och som flyttade till Frankrike för två år sedan. De har haft kontakt via mejlen sedan dess men jag känner att det kan vara vanskligt att skicka iväg en tonåring på egen hand. Själv känner jag att det vore trevligt att semestra alla tillsammans och att göra en resa så att man får se och uppleva lite nytt.

Nu har det gått så långt att vi inte alls kan prata om semestern och om vad vi verkligen ska göra. Det blir gräl direkt. Så jag antar att det kommer att bli en väldigt trist semester såvida du inte kan hjälpa oss att reda ut och råda om hur vi ska göra.

Familjerådgivare Ingrid Winterhof svarar:

Det här med semester och konflikter är en riktig klassiker. Och det beror ju på att vi bara har fem veckors semester i snitt och under den korta tiden vill vi pressa in så mycket kvalitet och så många positiva upplevelser som möjligt. Drömmen för det flesta av oss är att hela familjen ska ha roligt tillsammans och rå om varandra.

Men handen på hjärtat så får man nog låta det vara en dröm och istället vara öppen för olika typer av lösningar. Jag tror att det blir bäst om man har fokus på att var och en i familjen får komma till tals och om möjligt få göra sin semester. Sedan måste man naturligtvis ge och ta och försöka synka samman allting till en helhet.

Om din make vill åka till sin syster i två veckor så kan ni kanske enas om att korta ner vistelsen till en vecka och att ni sedan tillsammans gör en resa? Eller alternativt, att maken besöker sin syster och du gör en resa? Din dotter är 16 år och visst kan det vara vanskligt att släppa iväg tonåringar men det handlar ju inte om att hon ger sig iväg vind för våg utan ska bo hos sin väninna och dennes föräldrar. Det kan kanske vara läge att ringa upp kompisens föräldrar och prata om saken?
Det viktiga är att ni alla öppnar upp för olika alternativa lösningar och undviker att det går prestige i åsikterna.