Jag är 25 år och har ett litet problem. För ca ett halvår sedan upptäckte jag att mina ögonvitor strax intill ögonvrån är gula. Jag har väntat på att det ska försvinna men så verkar det inte bli. Nu undrar jag vad det kan bero på. Det kan väl inte vara normalt att ha gula ögonvitor när man är så pass ung?

Jag är jättetacksam för svar.

Doktor Helge Löfberg svarar:

De delar av ögat som inte skyddas av ögonlocken blir ordentligt utsatta för sol, vind och rusk. På grund av slitaget uppträder med tiden små förändringar i form av gula, lätt upphöjda fläckar i ögonvitan. Vanligaste stället är halvvägs mellan hornhinnan och ögonvrån åt näsan till. De här fläckarna, som nästan alla människor så småningom får, är helt ofarliga och kallas pinguecula på läkarspråk. Något svenskt namn finns inte, men det latinska ordet kan översättas med “fettfläck”. Namnet är egentligen felaktigt eftersom fläcken inte består av fett utan av ärrig bindväv. Någon behandling brukar normalt inte behövas. Om fläcken däremot ökar i storlek och börjar täcka hornhinnan och pupillen så att synen skyms är det en helt annan sjukdom som har fått det krångliga namnet pterygium och som bör opereras bort.

Normalt är ögonvitorna vita med ett antytt blått skimmer hos småbarn. Sedan blir de med åren porslinsfärgade för att så småningom gulna. När ögat blir irriterat så vidgar sig blodkärlen så att man blir rödögd. Förr fick man torra ögon med ärr i ögonvitorna på grund av brist på A-vitamin, men den åkomman förekommer numera inte i Sverige om man äter normal kost. Att ta extra A-vitamin brukar inte rekommenderas till unga kvinnor eftersom det är farligt att få för stora doser av detta vitamin om man är gravid. En annan orsak till torra och skavda ögon med “gruskänsla” kan vara sjukdomen Sjögrens syndrom som angriper tårkörtlarna och även ger salivbrist och ledvärk.

Man kan bli gul i ögonen om man har fel på levern eller gallgångarna. Då är det en gulfärgad slaggprodukt från blodet som missfärgar ögonen. Även friska människor kan, om de har ett ärftligt enzymfel, vara lätt gulfärgade i ögonvitorna. Det rör sig då om något som finns hos ungefär var 20:e människa och som fått namnet Gilberts syndrom. Kanske är det detta du har. I så fall är blodprovet bilirubin förhöjt medan alla andra leverprov är helt normala. Tillståndet är helt ofarligt och enda symtomet är just att ögonvitorna ibland är lätt gulfärgade.

Jag skulle råda dig att bära skyddsglasögon när du är ute i sol och blåst och att försöka undvika torr, rökig och dammig luft som torkar ut ögonen och retar bindhinnan som täcker ögonvitorna. Extra A-vitamin bör kvinnor i din ålder däremot undvika. Om du vill ha ytterligare klarhet i orsaken till den gula färgen i ögonvitorna kan du be att få taget leverprover på vårdcentralen. Är bilirubinet då högt och de andra proverna normala är det troligen den ofarliga ärftliga enzymbristen du har.