Före jul hade jag kontakt med en medial kvinna. Hon spådde en svart framtid för mig med bara elände för mig och min son.
Snälla Benny, kan du se något som är positivt för oss? Hur blir vår ekonomi? Kommer vi att klara oss? Kommer vi att slippa kronofogden? Den mediala kvinnan sa att min son är oärlig, men jag håller inte med henne. Han jobbar och sliter och jag är pensionär.
Hur kommer min framtid att se ut? Min man dog 2005 och sedan dess har jag varit så ensam. Jag har inga vänner. Kommer jag att få några?
Kommer jag att vara frisk? Jag har bestämt mig för att inte ha med läkare att göra, kan du se hur det blir?
Berätta vad du ser för oss. Är det något speciellt jag bör tänka på? Snälla Benny, ge oss ett råd hur vi ska få en framtidstro igen. Den mediala kvinnan hade inte en strimma ljus att ge oss.
Bästa hundälskare!
Det finns mediala personer som är väldigt mörka. Jag för min del tycker att livet, precis som min kortlek, innehåller både rött och svart, men de mörka perioderna i livet är till för att vi ska lära oss att växa. Så nej, den mediala personen hade inte helt rätt. Hon belyste bara en liten bit av livet.
För det första vill jag säga att din son inte är oärlig mot dig och jag känner att ekonomin successivt kommer att bli bättre. Det blir först en jobbig period under 2-3 år, men jag känner inte att det går så långt som till kronofogden.
Vad gäller din framtid ser jag vänner, både manliga och kvinnliga. Du får en ny kvinnlig vän med stort socialt nätverk. Hon har en oerhört positiv utstrålning. Hon är ganska kort och har ett fantastiskt, silvervitt, blankt hår och det varmaste leende man kan tänka sig. Ni har haft någon sorts kontakt med varandra tidigare. Jag känner även att hon har en förmåga att få människor att tänka positivt.
Så känner jag också utflykter med en pensionärsförening där hon är med. Man ordnar dans och jag får en romantisk känsla – där kan du träffa en hjärtevän.
Du skriver att du har valt bort läkare – jag känner att det är viktigt att inse att man behöver läkare och kontroller när man kommer upp i den ålder du är i, det vill säga “reparationsåldern”. Det är viktigt att kolla så att blodtryck, lungor och hjärta är i ordning. Jag ser ingen fara för dig men även småsaker måste man kolla upp.
Lycka till med allt!