Du behöver
- 150 g smör
- 3 st ägg
- 2.5 dl strösocker
- 0.5 dl mjölk
- 1 tsk Nescafé
- 0.5 dl solrosolja
- 3 dl vetemjöl
- 2 tsk bakpulver
- 2 msk kakao
Glasyr:
75 g smör
50 g mörk choklad
0.25 dl vispgrädde
0.5 dl kaffe starkt
1 msk vaniljsocker
3.5 dl florsocker
Garnera med:
0.5 dl chokladströssel
Ugn: 175°
Gör så här
1
Lägg ett smort bakplåtspapper i en bakform som är ca 20×30 cm. Smält smöret och låt det svalna. Vispa ägg och socker vitt och pösigt.
2
Värm mjölken och blanda den med Nescafé och solrosolja. Blanda mjöl, bakpulver och kakao i en skål och sikta ner i äggsmeten. Rör ner mjölkblandningen i smeten.
3
Häll smeten i formen och släta till ytan. Grädda i nedre delen av ugnen, i ca 25 minuter. Låt kakan svalna i formen i 10 minuter innan den lyfts över på ett bakgaller med hjälp av bakplåtspapper. Låt kakan kallna under bakduk.
4
Glasyr: Smält smöret. Ta kastrullen från plattan. Hacka chokladen och rör ned i smöret. Rör om tills chokladen smält. Tillsätt vispgrädde, kaffe, vaniljsocker och siktat florsocker. Låt svalna och bli trögflytande. Bred glasyren över kakan och strö över chokladströssel. Låt glasyren stelna. Skär kakan i bitar.