Du behöver

  • 3 st passionsfrukt
  • 3 dl vispgrädde
  • 0.75 dl socker
  • 4 st äggulor
  • 1 st vaniljstång
  • 2 msk socker

Garnera med:

1 st passionsfrukt
citronmeliss

Ugn: 150°

Gör så här

1
Dela passionsfrukterna, gröp ur innehållet som passeras genom en sil för att ta bort kärnorna. Snitta vaniljstången och skrapa ur fröna.

2
Blanda passionsfrukt, grädde, socker och vaniljstång med frö i en kastrull. Koka upp och låt sjuda i 5 minuter.

3
Vispa äggulorna i en skål och häll den varma grädden över. Sila smeten och häll upp i portionsformar som rymmer 1 1/2 dl.

4
Ställ formarna i en långpanna och sätt in i ugnen. Fyll långpannan med hett vatten tills det når hälften av formarnas höjd. Grädda i 50 minuter. Låt kallna i kylen över natten.

5
Strö över socker och bränn av helst med brännare annars högt upp i ugnen under grillelementet, på högsta värme. Passa noga. Garnera med en klyfta passionsfrukt och citronmeliss.