Du behöver

  • 1.5 msk vatten
  • 75 g mörk choklad
  • 2 st stora ägg
  • 1 dl socker
  • 0.5 tsk salt

Vaniljgrädde:

2 dl vispgrädde
1 msk vaniljsocker
1 msk florsocker
1 dl crème fraîche
farinsocker brunt
bär färska efter smak
hyvlad choklad

Ugn: 175°

Det här behövs till 4 port:

Gör så här

1
Häll vattnet i en värmetålig skål. Dela chokladen i mindre bitar och lägg dem i skålen. Låt chokladen smälta i vattenbad.

2
Lägg äggulorna i en skål och vitorna i en annan skål. Rör ner socker i ägguleskålen och vispa tills det är ljust och pösigt. Rör ner chokladen som fortfarande är lite ljummen.

3
Vispa äggvitorna tillsammans med salt riktigt styvt. Vänd ner det försiktigt i äggulesmeten. Fördela smeten i 4 smorda portionsformar. Grädda mitt i ugnen ca 15 minuter.

4
Vispa grädden tillsammans med florsocker och vaniljsocker. Vispa crème fraiche styvt. Rör ner det i vispgrädden.

5
Bred ut vaniljgrädden på bottnarna och strö över lite brunt farinsocker. Toppa med färska bär eller frukt och lite hyvlad choklad.