Vi håller tummarna för ett nytt guld!

En jublande Björn Ferry över mållinjen efter guldloppet i jaktstart under OS i Vancouver 2010.

 

Björn Ferry är van att få fullträffar i skidspåret – men den första dejten med Heidi Andersson blev en grov miss.

– När jag gick hem från hans lägenhet var jag övertygad om att vi aldrig skulle bli ett par. Man kan lugnt säga att Björn hade uppförsbacke och en del att slita för, berättar hon med ett skratt.

 Bland många märkligheter hade Ferry sex tomma syltburkar i kylen för att de “luktar mindre där” och han åt sina havregryn okokta med mjölk. Alla skåp och lådor var fulla av reklam och tidningar.

 Värst av allt var ändå att lägenheten knappt någon gång verkar ha städats.

– Mitt besök i badrummet var det absolut äckligaste jag upplevt. Toaletten var vidrig och badkaret nästan helt svart. Och dammsuga visste han nog knappt vad det var. Ett sådant snuskigt hem är nog inte det bästa att övertyga en tjej man efter många sms och samtal äntligen lyckats bjuda hem för en träff.

 Björn hade visat intresse redan året innan, men de pratade lite mer med varandra först under annandagens hemvändarfest på Hotell Toppen 2001. Några dagar innan Heidi som konferencier skulle intervjua lilla Storumans store skidskytteson på torget, då han precis blivit uttagen till OS.

– Jag ville bara prata lite med honom inför min intervju, men han hade annat intresse, ler Heidi.

 Det tog ungefär ett år innan de blev ett par och 2003 även sambor.

– Jag föll till slut för att Björn har det, brukar skämta om att det är generna jag är ute efter… Han är spontan, öppen och väldigt lättsam. Dessutom har Björn förmågan att få andra människor att slappna av och öppna sig.

 Men det mest utmärkande är ändå att han verkligen är konstrasternas man.

– Han kan vara både djup och väldigt ytlig eller lika smart som korkad. Ibland kan det växla mellan kommentarer där man undrar om Björn är en av världens mest intelligenta personer till ett närmast ofattbart dumt uttalande man knappt tror är sant. Jag älskar just att det oftast händer mycket kring honom.

 

Vi håller tummarna för ett nytt guld! 

Kvinnorna friar

Enligt en tradition i Heidis släkt är det kvinnorna som friar och därför var det hon som gick ned på knä under Björns födelsedag den 1 augusti 2005.

 Sedan gifte sig paret året därpå, midsommarafton 2006.

– Vigseln skedde på Utsikten, där Björn tränar och sedan hade vi bröllopsfesten i Ensamheten, en mil utanför Storuman där jag växte upp.

 Då var det sedan flera år tillbaka redan slut på ensamheten och ännu fler i familjen blev de sommaren 2011 då sonen Dante föddes.

– Att bli föräldrar var både omvälvande och fantastiskt. Vi har många gånger frågat oss hur det här egentligen har gått till, en helt egen liten unik individ och människa som bor här med oss.

 Graviditeten gjorde henne ännu starkare och tog knäcken på en motståndare hon inte lyckats besegra tidigare.

– Jag slog ryskan Irina Makeeva precis i början av graviditeten “dopad” med urmoderhormoner och sedan även fyra månader efter Dante fötts. Under graviditeten fick min kropp chans att verkligen läka ihop ordentligt så när jag började tävla igen var jag starkare än någonsin. Jag kunde träna hela perioden, vilade bara ett par dagar innan förlossningen och sex dagar efter.

 Heidi berättar att både hon och Björn är ganska lugna föräldrar som inte stressar upp sig så lätt. På något sätt ordnar det sig alltid.

– Båda gillar att leka med Dante, även om han är duktig på att underhålla sig själv. Till skillnad från mig är Björn väldigt musikalisk – så han både spelar piano, gitarr och sjunger tillsammans med vår son. Det är tur att Dante slipper höra mig göra något av det. Jag brukar få hans lilla hockeyklubba som gitarr, det passar mig utmärkt.

 När pappa Björns tävlingslopp visas på teven sitter Heidi nästan alltid bänkad i soffan – tillsammans med sonen.

– Han är kreativ. Under en världscuptävling gick Dante och hämtade några burkar som han själv satte på sina fötter som skidor, ett papprör som bössa och skosnören som remmar att hänga den i. Han tror antagligen att det är helt normalt för alla barn att se sina pappor på tv…

– Jag både tror och hoppas att Björn tar en ny medalj i OS. Han är verkligen värd att få avsluta karriären med ett nytt guld.

 

Vi håller tummarna för ett nytt guld!

Hysteriskt

Under förra OS, som avgjordes i kanadensiska Vancouver, vann Björn guld i jaktstart. Då var inte sonen född ännu. Heidi fick jubla i soffan tillsammans med sin bror och hans flickvän den gången.

– Det var helt sanslöst. Loppet var inte ens slut förrän både telefonen och dörrklockan började ringa. Tidningar och tv ville komma och intervjua mig, allt var hysteriskt – men samtidigt fantastiskt roligt. Verkligen värdigt med tanke på allt slit och alla timmar som Björn lägger ned.

 Sedan dess har livet alltså förändrats stort för både Björn och Heidi – som är niofaldig världsmästare i armbrytning. Hon rankas just nu som världens bästa i sin sport, oavsett viktklass.

 Numera är planering och struktur enormt viktigt för att få vardagen att gå i hop.

 Samtidigt som sonen växer och utvecklas för fullt satsare Björn hårdare än någonsin under sin sista säsong som skidskytt.

 Med ett fullproppat schema av träningsläger och tävlingar får Dante oftast bara träffa pappa 4-5 dagar i månaden. Ibland kan de gå flera veckor innan de möts.

– Tur att det finns Skype och Facetime så att vi både kan se varandra och prata. Självklart längtar både Dante och Björn efter varandra, men för oss finns ju inget annat än det här. Dante är väldigt anpassningsbar. När jag är i väg och tävlar samtidigt ställer mina eller Björns föräldrar upp som barnvakt och det fungerar jättebra.

 Heidi tränar mellan fem och tio pass i veckan, oftast på Storumans armbrytargymnasium – som är Sveriges enda och har en toppanläggning.

– Då behöver Dante bara gå på förskolan förmiddagar. Men han är alltid ledig en vecka innan pappa kommer hem. Vi kan nämligen inte riskera att få hem någon sjukdom. I så fall kanske Björn måste bo hos sina föräldrar för att inte bli smittad och det är ju väldigt tråkigt när han väl är hemma. En förkylning kan exempelvis förstöra mycket av säsongen och det får inte hända ett OS-år.

 Själv säger hon sig inte vara någon höjdare i skidspåren och Björn har inte en chans om de möts i armbrytning.

– Han är stark som bara den i armarna och övriga kroppen, men inte tillräckligt stark i hand och handled. Jag är armbryterska och han skidskytt, så är det! Styrkan är nämligen nästan allt i min sport – och inte teknik som de mindre armstarka ibland hävdar. Tekniken kan man lära sig på ett par minuter – sedan krävs det styrka i framför allt hand, handled och underarm.

 

 

HEIDI ANDERSSON

Född: 27 februari 1981 i Ensamheten, Storumans kommun.

Familj: Maken Björn Ferry, sonen Dante, född 19 juli 2011.

Bor: Radhus i Storuman, i väntan på Ekohuset.

Idrott: Armbrytning.

Största meriter: Nio VM-guld, två EM-guld, sex VM-silver och tre VM-brons, tvåa och trea i World Challenge – där alla möts oavsett viktklass, rankas nu etta i världen bland samtliga.

 

BJÖRN FERRY

Född: 1 augusti 1978 i Storuman.

Familj: se ovan.

Bor: se ovan.

Idrott: Skidskytte.

Största meriter: OS-guld i jaktstart 2010, VM-guld i mixstafett 2007, VM-silver i mixstafett 2012, VM-brons i mixstafett 2010, tre segrar i världscupen.