Hej, Ylva! Tack för en intressant och givande läsning här på kattsajten. Jag har en fråga angående hankatter. Vi har en kastrerad hane som är väldigt mjuk i sättet mot både fyrbenta och tvåbenta. Problemet är att han blir anfallen av en okastrerad grannkatt även inne på vår egen tomt. Grannkatten är aggressiv mot alla hanar i området och drar sig inte ens för att gå in i våra hus för att söka upp våra katter. Finns det något vi kan göra?
 
Det är väl inte meningen att vår lille kille ska bli innekatt för att undvika stryk? Vi vet att grannkatten är innekatt på vinterhalvåret och ute resterande del av året. Det är en stor och envis hane som även markerar och spayar våra utemöbler och runt hela staketen. Finns det något vi kan göra för att slippa detta?

Kattvetare Ylva Stockelberg svarar:

Tack för berömmet! Okastrerade hankatter ska inte gå fritt ute. Här är problemet matte/husse till grannkatten som inte kastrerar. Man kastrerar inte bara hankatter för att undvika oönskade kullar utan även för att slippa högljudda lockrop, strilande, slagsmål med andra katter och kringströvande promenader. Vid kastrering försvinner snabbt hankattens starka urinlukt.
Okastrerade hankatter skiljer sig markant från kastrerade hankatter. När hankatten kastreras blir den mer lekfull, renlig, vänlig mot andra katter, tillgiven mot sin ägare, tillåter hantering på ett annat vis, men kräver också mera uppmärksamhet. Till nackdelen hör att katterna kan gå upp lite i vikt genom att rastlösheten försvinner och ämnesomsättningen förändras.
Det är ett enkelt ingrepp på en hankatt, det utförs hos veterinär och kostar inte så mycket. Man kastrerar för kattens bästa. Du kan visa detta svar för grannen.