Jag är 52 år och har haft en graviditet. Sedan två år har jag värmevallningar och sömnproblem. Jag har inte sovit en natt ostört och det är så fruktansvärt jobbigt. Det var i samband med detta som min mens försvann för gott också. Jag fick ett tipps på tv om att prova progesteronkräm. Jag tar tio milliliter varje dag sedan en och en halv månad enligt föreskrift, först i 25 dagar och sedan uppehåll 5 dagar.

 

Jag blev överlycklig efter 14 dagar – inga mer vallningar och vaknade endast en gång per natt istället för tre gånger. Tyvärr har jag nu fått tillbaka vallningarna och sömnproblemen. Varför blir det så? Ska jag öka dosen? Vad kan jag göra? Jag orkar inte mer om jag inte får sova. Jag blir otrevlig mot allt och alla!

Gynekolog Kristina Billberg svarar:

Typiska klimakteriebesvär som nattliga vallningar, svettningar och därpå följande sömnproblem beror på sjunkande nivåer av östrogen, inte på sjunkande nivåer av progesteron som är det andra viktiga kvinnliga könshormonet.

 

Progesteronkräm finns i Sverige som receptbelagd medicin och används i samband med provrörsbefruktning. Progesteron har ingen dokumenterad effekt på klimakteriebesvär och man förskriver därför inte denna kräm vid vallningar och svettningar.

 

Progestronkräm kan köpas via nätet från privata företag och man skriver mycket riktigt på deras hemsidor att den till exempel kan användas vid vallningar och svettningar. Man har inte gjort några studier där man visat att produkten skulle ha effekt på dessa besvär. Jag anser att det är bortkastade pengar!

 

Dokumenterad effekt på klimakteriebesvär har man med östrogenterapi. Vill man inte använda östrogener finns det bevis för att motion, avslappning och akupunktur kan ge viss lindrig av symptomen.

 

Med tanke på att du har så uttalade besvär skulle jag vilja rekommendera dig att vända dig till en gynekolog för att diskutera östrogenbehandling.