Min sambo och jag har levt tillsammans i mer än 30 år och ingen av oss har barn. Under alla år har det varit jag som har betalt samtliga löpande utgifter eftersom jag också har haft en betydligt större inkomst än min sambo. Min sambo har däremot satt sina pengar i en kolonistuga som vi båda har haft stor glädje av.

Så idag, när vi är pensionärer, kan man säga att jag är den fattigare av oss två och har börjat fundera på vad som händer om min sambo skulle avlida före mig? Är det då hennes två syskonbarn som ärver kolonistugan eller får jag hälften av denna och syskonbarnen den andra halvan?

Jurist Peter Samuelsson svarar:

Med tanke på att sambor, utan ett inbördes testamente, helt saknar arvsrätt efter varandra har det ekonomiska upplägget att du betalar samtliga utgifter och din sambos inkomster har använts till en förmögenhetsbildning i form av en kolonistuga inte varit den bästa ur din synvinkel.

 

Någon hjälp av sambolagstiftningens bodelningsregler kan du inte heller räkna med eftersom kolonistugan inte utgör er permanentbostad och att du därför inte heller kan begära bodelning av denna.

 

Det blir alltså de båda syskonbarnen som skulle ärva kolonistugan vid din sambos bortgång och därför finns det all anledning att låta upprätta ett testamente för att skydda dig men också för att skydda din sambo beträffande din kvarlåtenskap.